Yeni anayasaya Sultanbeyli katkısı…

2

Sultanbeyli Belediyesi ve Türkiye küçük Milletler Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği “Anayasamızı Hazırlıyoruz” konulu söyleşinin ikincisi, Av. Gülden Sönmez ve Av. Sacit Kayasu katılımıyla gerçekleşti.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu yeni anayasa çalışmalarını sürdürürken, toplum genelinde temel hak ve özgürlükler konusunda duyarlılık oluşturmak ve demokrasi bilincinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yurt çapında gerçekleştirilen söyleşilerin ilk konukları, gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ve sanatçı Şanar Yurdatapan idi. İkili, yeni anayasanın yapısı ile hazırlanma ve oylanma sürecini tartışmıştı. Bu hafta ise, Gülden Sönmez ve Sacit Kayasu, birey hak ve özgürlüklerini konuştu.

“Anayasanın özünde vatandaş olmalıdır…”

Sönmez ve Kayasu, birey hak ve özgürlükleri başlığı altında yaşam hakkı, kişi dokunulmazlığı ve özel yaşam gizliliği konularına eğildi. Avukat Gülden Sönmez, bugüne kadar bu hakların tarih içinde zaman zaman ihlal edildiğini, bu hakların anayasa tarafından koruma altına alınması gerektiğini ve bu anlamda vatandaşların taleplerini iletmelerinin önemini anlattı.

Avukat Sacit Kayasu ise; “Anayasalar, bireyin devlet karşısında hak kazandığı metinlerdir. Bugüne kadar çıkarılan anayasalar, devletin gücüne hizmet etmiştir. O metne ne kadar katkınız olursa, o metin hak ve hürriyetlere ne kadar saygılı olursa, o kadar vatandaşa hizmet eder. Anayasanın özü vatandaş olmalıdır” dedi.

Konuşmaların ardından salondaki vatandaşlar, anayasaya ilişkin fikir ve önerilerini belirtti. Söyleşilerin bir sonraki konukları, Avukat Mehmet Uçum ve Taraf Gazetesi Yazarı Ayşe Hür olacak. Düşünce, inanç, ifade, haberleşme, örgütlenme ve toplanma gibi birey hak ve özgürlüklerinin konuşulacağı üçüncü toplantı, 24 Ocak Salı günü Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

1

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...