Yanındayız arkadaşım…

4 yıldır için için yanan Haydarpaşa Garı, felaket gününün yıldönümünde sevenlerinin akınına uğradı. “Yanındayız, seni unutmadık. Sen garsın, gar kalacaksın” diyen gönüllüler, tarihi yapının aslına uygun olarak restore edilene kadar mücadelelerinin süreceğini açıkladı. Kadıköy Life, meşaleli yürüyüşün nabzını tuttu. Gözler, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Necati Ekşi’yi aradı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün yanı sıra Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, birçok sendika ve derneğin de destek verdiği yürüyüşte, sivil toplum örgütleri öne çıktı. Haydarpaşa Dayanışması, Validebağ Gönüllüleri, Maltepe Forum, Cevizli Tekel Dayanışması, Yeldeğirmeni Dayanışması, Caferağa Dayanışması, Kadıköy Kent Dayanışması, Yoğurtçu Parkı Forumu ve İstanbul Kent Savunması gibi birçok toplumsal halk hareketinin desteklediği protesto gösterisinde, 10 yılı aşkın süredir çeşitli proje ve planların açıklanarak gar dışında kullanılmasının amaçlanması sert bir dille eleştirildi.

Taksim Dayanışması Sözcüsü ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, basın açıklamasında “Mücadelemiz 150. haftasında artarak devam edecek” dedi. Kadıköy İskele Meydanı’ndan Haydarpaşa Garı’na kadar gerçekleşen yürüyüşe, birçok esnaf ve vatandaşın da destek verdiği görüldü.

“ÇEKİM MERKEZİ ÖZELLİĞİ KAYBETTİRİLİYOR…”

Haydarpaşa Dayanışması’nda etkin rol oynayan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk ile birlikte birçok yönetici ve gönüllü, ortak mesajlarında “Haydarpaşa Garı sessizliğe büründü ve amacı dışında kullanıma sürükleniyor. 4 yıldır çekim merkezi özelliği kaybettiriliyor” dedi.

AYKURT NUHOĞLU VE NECATİ EKŞİ GÖRÜLMEDİ…

Kadıköy’ün sembolü Haydarpaşa Garı’nın acı gününün yıldönümünde, gözler en çok Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve CHP İlçe Başkanı Necati Ekşi’yi aradı. Türkiye ve İstanbul’un dört bir yanından katılım olan meşaleli yürüyüşte, Kadıköy’ün belediye ve siyasi partiler arenasındaki iki liderini yardımcıları temsil etti. Nuhoğlu ve Ekşi’nin resmi sosyal medya hesaplarında da tüm Türkiye’nin hassasiyet duyduğu Haydarpaşa Garı’na yönelik “ayrıntılı içeriklerin” yer almaması dikkat çekti.

“SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ…”

“Haydarpaşa Gardır, Gar Kalacak” sloganlarıyla başlayan yürüyüş, “Savunmaya devam edeceğiz” mesajıyla son buldu.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...