Ernani

Verdi’nin “Ernani” operası Kadıköy Süreyya sahnesinde

Türkiye’de 170 yıl aradan sonra ilk kez geçen sezon sahnelenen Verdi’nin “Ernani” operası, 19 Ocak 2018’den itibaren Süreyya Operası’nda sanatseverlerle buluşacak.

Ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’yi uluslararası sahnelere taşıyan ilk eseri olan Ernani, Fransız yazar Victor Hugo’nun eserinden uyarlandı. Eser, dünyada ilk kez 1844 yılında Venedik’de sahnelendi. Türkiye’de ise ilk kez 1846’da, İtalyan sanatçılar tarafından bugünkü Çiçek Pasajı’nın bulunduğu yerdeki Naum Tiyatrosu’nda oynandı.

Verdi Ernani

KONUSU…

16.yy İspanya’sında geçen Ernani’nin konusu ise şöyle: Bütün toprakları elinden alınmış bir soylu olan Ernani, haydutların içine düşmüş ve onlardan biri olmuştur. Güzeller güzeli Elvira’yı sevmektedir. Elvira, yaşlı Silva’nın nişanlısıdır ve yakında onunla evleneceği için çok üzülmektedir; çünkü o da Ernani’yi sevmektedir. Kral Carlos da Elvira’ya aşıktır. Elvira onun aşkını reddedince, zor kullanmaya çalışır ancak tam o sırada Ernani gelip Carlos’u durdurur. Daha sonra seyyah kılığında Silva’nın sarayına girmeyi başarır ve Silva’dan kalacak bir yer ister. Bu sırada Silva’nın Elvira ile evlenmek üzere olduğunu öğrenir. Elvira, Ernani’nin öldüğünü sanmaktadır. Ernani, Elvira’ya gerçek kimliğini açıklar. Tam o sırada Silva, çifti birlikte yakalar ve neler döndüğünü anlar. Buna rağmen Ernani’ye, kendisini krala karşı koruyacağına dair söz verir. Ancak bu söz Ernani’yi, Silva’ya karşı daimi olarak borçlu bırakacaktır.

KADIKÖY SÜREYYA OPERASI SAHNESİNDE…

İtalyanca seslendirilecek olan eserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov üstleniyor. Eserin rejisörü Kuzman Popov, koro şefi ise Paolo Villa. Koreografi Rumjana Popova’ya, kostüm tasarımları Maria Trerdafilova ve Lora Marinova’ya, dekor ve ışık tasarımı ise Kuzman Popov’a ait. Eserde; Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Murat Güney, Cengiz Sayın, Zafer Erdaş, Gökhan Ürben, Perihan N. Artan, Evren Ekşi, Deniz Yetim, Banu Ergün, Pınar Koç, Serkan Bodur, Engin Yavuz ve Cengiz Arslan dönüşümlü olarak rol alıyorlar. “Ernani” operası, 19-20-23-24 Ocak 2018 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverleri bekliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

holokost-ile-yuzyuze-sergisi-24-ocak-ta-acilacak

“Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta açılacak

Yusuf Tolga Ünker‘in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek hazırladığı “Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta 500. Yıl Vakfı Türk ...