Valideler Şehri Üsküdar’da “Kadınlara Özel”

1

660 yıllık geçmişinde Padişahları doğuran Valide Sultanlar ile ün yapan ve bu nedenle de “Valideler Şehri” olarak bilinen Üsküdar’da, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadınlara özel etkinlikler gerçekleştirilecek.

Üsküdar Belediyesi tarafından 8-15 Mart tarihleri arasında, “Medya ve Kadın Paneli”, “Kadının Toplumdaki Yeri Söyleşisi”, “Hanım Sultanların Ebedi Nakışları Sergisi” ve “Kadın Tiyatrosu Kursu” düzenlenecek.

Etkinlikler dâhilinde, 8-15 Mart tarihlerinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi üç önemli organizasyona evsahipliği yapacak. 8 Mart tarihinde, kadınların toplumdaki yerini ve yaşadıkları sorunlar ile bunların çözümlerinin konuşulacağı “Kadının Toplumdaki Yeri” konulu söyleşiye, gazeteci yazar Nihal Bengisu Karaca katılacak. 

10 Mart’ta ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımıyla düzenlenecek “Medya ve Kadın” konulu panele; Prof. Dr. Edibe Sözen, gazeteci-yazar Balçiçek İlter, Emel Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve dünyada en etkili 500 Müslüman’dan birisi kabul edilen Sarah Joseph ve El Cezire Televizyonu ana haber sunucusu Gazeteci Khadija Banganna da panelist olarak katılacak. 

4 Hanım Sultan’ın (Mihrimah Sultan, Emetullah Râbia Gülnuş Valide Sultan, Afife Nûr-Banû Valide Sultan ve Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan) Üsküdar’da yaptırdığı eserlerin bezemeleri ve minyatürlerinin sergileneceği “Hanım Sultanları Ebedi Nakışları Sergisi”, 45 hanım sanatçının katılımıyla 8-15 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. 

Dünya Kadınlar Günü haftası etkinlikleri dâhilinde son olarak; sahne ekibinden aksesuarcısına, teknisyeninden suflörüne, rejisinden oyuncusuna kadar tamamı kadınlardan oluşacak bir tiyatro ekibinin yetiştirilmesi için bir tiyatro kursu çalışmaları başlatılacak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da öğrenciler 2 ton atık topladı

Üsküdar Yavuztürk İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören çocuklar çevre temizliğine katkı sağlamak amacıyla evlerindeki geri dönüştürülebilir atıkları Üsküdar Belediyesi’nin ...