Validebağ Korusu’na gece baskını!..

Validebağ Korusu’nun sit alanı olduğuna dikkat çekerek “çılgın projeye” karşı çıkan sivil toplum örgütleri, bu kez açıklamalarla yetinmedi; gece yarısı inşaat alanını bastı. Sivil toplum örgütlerinin anlık çağrısına yanıt veren yüzlerce gönüllüye CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk ve yüzlerce gönüllü destek verdi.

Aylardır basın açıklamaları ve çeşitli toplantılarla süreci protesto eden gruplar; “Bu kadar yeter! Göz göre göre korumuz elden gidiyor” diyerek, akşam saatlerinde bir araya gelmeye başladı. Gece yarısına doğru Validebağ Korusu’na giren sivil toplum örgütü üyeleri ve vatandaşlar, otopark alanı için hazırlanan beton kalıplarını ve demir ızgaraları elleriyle söktü. İnşaatın kaçak olduğunun altını çizen gönüllüler, “Sessiz kalmayacağız!” çağrısı yaptı.

DAYANIŞMALAR BİR ARAYA GELDİ…

Eyleme Acıbadem Dayanışması, Kadıköy Kent Dayanışması, Yeldeğirmeni Dayanışması, Caferağa Dayanışması, Koşuyolu Yaşam Parkı Forumu, Validebağ Gönüllüleri Derneği ile birlikte çeşitli oda, sendika ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Yüzlerce gönüllü, gecenin ilerleyen saatlerine kadar Validebağ Korusu’ndan ayrılmadı.

“ÇILGIN PROJE” GERGİNLİĞİ…

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in, 1. derece sit alanı olan Validebağ Korusu’nda gerçekleştirmeyi planladığı “Hyde Park Projesi”, aylardır büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. “Sit alanı üzerine seyir terasları, göletler, açıkhava tiyatroları ve düğün salonları inşa edilemez, bu bir kıyımdır” diyen sivil toplum örgütleri, binlerce çeşit canlının yaşadığı Validebağ Korusu’nda doğal dokunun bozulmasını istemediklerini açıkladı. Gerginlik dün akşam fiziki eyleme dönüşürken, gözler önümüzdeki sürece çevrildi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...