Validebağ Korusu’nda zafer halkın, ama?..

Haftalardır 1. derece sit alanında mahkeme kararına rağmen devam eden inşaat çalışmalarına karşı çıkan Validebağ Gönüllüleri ve destekçileri, ilk etapta istediğini aldı. Kaymakamlık’ta gerçekleştirilen toplantıda Üsküdar Belediyesi, yıkımın mahkeme süreci sonuçlanana kadar durdurulması yönünde adım atmak zorunda kaldı. Mahkeme süreci bitene kadar inşaatlar duracak. Ancak sorunun kesin çözümü, mahkemenin sonucu ile belli olacak.

Kamuoyuna bazı kesimler tarafından “Cami yapımına karşılar” olarak aktarılan Validebağ Gönüllüleri’nin bilinçli çağrıları ve dayanışması, istenilen sonucu da beraberinde getirdi.

“CAMİYE KARŞI DEĞİLİZ!..”

“Biz camiye karşı değiliz, böyle bir şey olabilir mi? Validebağ Korusu’nda gerçekler çarpıtılıyor. 1. derece sit alanında ağaçları kesip yollar açıyorlar, ardından betonlar dökülüyor. Bir yandan otopark, diğer yandan sosyal tesislerin zemini hazırlanıyor. Mahkemenin kararına rağmen inşaatlar devam ediyor. Bu nasıl bir mantık? Bunu biz değil, yasalar söylüyor. Buraya çivi bile çakılamaz” diyen Validebağ Korusu destekçilerinin sabrı karşısında dayanamayan Üsküdar Belediyesi yönetimi, sonunda masaya oturdu.

“KAMUOYUNA FARKLI LANSE EDİLİYORUZ…”

Validebağ sakinlerinin çağrıları arasında, bazı medya organlarının süreci çarpıttığı açıklamaları da yer aldı. “Burada toplanarak, Anadolu Yakası’nın Karacaahmet’ten sonra en büyük yeşil alan ve doğal havza özelliği taşıyan Validebağ Korusu’nu savunuyoruz. Ancak bizi gözü kanlı eylemciler, protestocular olarak aktarıyorlar. Onbinlerce imza topladık, bu bir şey ifade etmiyor mu” diyen Validebağ sakinleri ilk sonuçtan memnun, ancak kaygıları devam ediyor.

MAHKEMENİN KARARI NE OLACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Ali Müfit Gürtuna, inşaatın bugün (30 Ekim 2014) durdurulacağını açıkladı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Validebağ Korusu’nda “Hyde Park” benzeri dev bir sosyal proje hayata geçmeyi planladıklarını açıklamıştı. Son aylarda Validebağ Korusu içerisinde açılan geniş ve uzun yollar dikkat çekmeye başladı. Gözler, mahkemenin Validebağ Korusu’nda devam eden inşaat ve çalışmalara yönelik kararına çevrildi. Kadıköy Life, süreci yakından takip ediyor…

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...