Vali Mutlu, “Erişilebilir Tuzla” için start verdi…

1

Tuzla Kaymakamlığı, Tuzla Belediyesi ve İSÖM (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü) işbirliği ile yürütülen “Erişilebilir Tuzla” projesinin tanıtım toplantısı, Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde yapıldı. 

Toplantıya; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla protokolü ve vatandaşlar katıldı. 

İSÖM’e bağlı engelliler tarafından oluşturulan sanat topluluğunun sunduğu halk oyunları gösterisi ile başlayan tanıtım toplantısında sergilenen gösteriler ve konser, izleyenler tarafından büyük beğeni ile izlendi. Toplantıda yapılan konuşmalar, işitme engelliler için hareket dili ile de engelli vatandaşlara aktarıldı. 

3

“Hayatı herkes için yaşanabilir kılmamız, bizim asli görevimizdir…” 

Programda konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, vatandaşların refahı için daha fazla çalışmak gerektiğini vurguladı. “Hayatı herkes için yaşanabilir kılmamız, bizim asli görevimizdir. Bu, devletimizin görevi… Devletimizin temel niteliklerinden biri de sosyal devlet olma özelliğidir” diyen Vali Mutlu; sosyal devletin bütün vatandaşlarını, bütün bireylerini sosyal kalkınmanın içerisinde geliştiren devlet olduğunu belirterek, engellilerin sosyal hayatın dışında tutulması durumunda, bunun iyi bir sosyal devlet örneği olmayacağını ifade etti. 

“Toplumsal farkındalık sağlanacak…”

Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet ise, konuşmasında nüfusumuzun yüzde 10’undan fazlasını engelli vatandaşlarımızın oluşturduğuna dikkat çekerek; bu vatandaşlarımızın da kamu hizmetlerinden kolayca yararlanması gerektiğini ifade etti. 

“Erişilebilir Türkiye” hedefinin ilk adımı olan “Erişilebilir Tuzla” projesi ile Tuzla’daki 26 eğitim kurumu ve 8 Aile Sağlığı Merkezi’nin yanı sıra, diğer kurumlarda da engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetlere erişilebilirlik standartlarının sağlanacağını ifade eden Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, 18 ay sürecek proje ile fiziki şartların iyileştirilmesinin yanı sıra, engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmeleri amacına yönelik toplumsal farkındalık oluşturulmasına yönelik de çalışmalar yapılacağını söyledi.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Dünya Değişim Akademisi

Dünya Değişim Akademisi, 74. merkezini Tuzla’da açtı

Dünya Değişim Akademisi, 74. merkezini İstanbul Tuzla’da açtı. “Kendini değiştir, dünyan değişsin” sloganı ile Türkiye’den dünyaya açılan kurumun ...