Usta şair 50. sanat yılını Kadıköy’de kutladı…

Türk edebiyatının usta şair ve yazarlarından Ataol Behramoğlu, 50. sanat yılında Kadıköylü okurları ve dostları ile bir araya geldi. Kadıköy Belediyesi tarafından 12 Nisan Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, şairin 50. sanat yılı ile birlikte doğum günü de kutlandı.

Şairin 50 yıllık sanat yaşamına dair anıların şiir, ezgi ve video gösterimleriyle anlatıldığı etkinliğin sunumunu Gülsen Tuncer ve Orhan Kurtuldu yaptı. Ataol Behramoğlu’nun piyano öğretmeni Selçuk Korku’nun dinletisiyle başlayan etkinliğin açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Ataol Behramoğlu’na 50 yıllık sanat yaşamında gösterdiği muhalif tavrı, direngenliği ve sanata katkıları nedeni ile çok teşekkür ediyorum. Özellikle yaşadığımız şu günlerde muhalif duruşlu sanatçılara çok ihtiyacımız var” dedi.

SADECE ŞAİR DEĞİL, ÇOK YÖNLÜ BİR SANATÇI…

Nuhoğlu’nun konuşmasının ardından şairin Maltepe Hapishanesi’nden yol arkadaşı Dr. Erdal Atabek; Behramoğlu’nun sadece iyi bir şair değil çok yönlü bir sanatçı olduğunu belirterek, bir sanatçıda olması gereken tüm özelliklere sahip olduğunu söyledi. Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi tarafından hazırlanan “Her Şey Şiirdir” şiirinin ardından Gülsen Tuncer, Orhan Kurtulmuş ve Mahmut Kemal, şairin 50 yıllık edebiyat yolculuğunun ilk şiirlerini okudu.

“BİZ HIYAR ÇALMAYA GİDERKEN O KİTAP OKUYORDU…”

Çocukluk arkadaşı Abdullah Nefes’in şairle ilk şiirlerine dair anılarını anlattığı video gösteriminin ardından, kardeşi Namık Kemal Behramoğlu’nun ağabeyine dair anılarının anlattığı video gösterimine geçildi. Behramoğlu’nun “Biz elalemin bahçesine hıyar çalmaya giderken o evde kitap okuyordu” sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.


HER YAŞTAN KADIKÖYLÜ, BEHRAMOĞLU ŞİİRİ OKUDU

Gecenin süprizi, usta sanatçı Müjdat Gezen’in “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir şey var” şiirini okumasının ardından Ataol Behramoğlu için yazdığı şiir oldu. İkinci süpriz ise, her yaştan Kadıköylünün okuduğu “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” şiirinin video gösterimiydi.

KADIKÖYLÜ OKURARI İÇİN KİTAPLARINI İMZALADI..

50 yıllık edebiyat serüveninin dostları, ailesi ve kuşaktaşı şairler tarafından şarkılar ve şiirlerle anlatıldığı etkinlik sonunda Ataol Behramoğlu, Kadıköylü okurları için kitaplarını imzaladı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...