Sempozyumlar şehri Üsküdar…

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen; Üsküdar’ın tarihi, kültürel, sosyal ve yerel yönetimler açısından kapsamlı değerlendirmelerinin ve akademik çalışmaların yapıldığı “Uluslararası 8. Üsküdar Sempozyumu”, 3 günlük çalışmaların ele alındığı değerlendirme oturumu ile birlikte sona erdi.

21 Kasım tarihinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kokteyl ve sergi açılışıyla başlayan, sonrasında 22-23 Kasım’da Çamlıca Zaim Eğitim Merkezi’nde üç ayrı salonda devam eden sempozyumda, Üsküdar’ın 662 yıllık tarih ve kültür birikimine ışık tutulması hedefleniyordu.

ÜSKÜDAR’I TÜM YÖNLERİYLE ELE ALDILAR…

Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Prof. Dr. Uğur Derman, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Erhan Afyoncu ile daha pek çok değerli isim ve çeşitli üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu üyeleri, yerel bir perspektifle Üsküdar’ı tüm yönleriyle ele almaya çalıştılar. Tarih ve kültür şehri Üsküdar’ın edebiyat, mimari, sanat gibi maddi ve manevi kültür birikimleri, asırlar içerisinde gerçekleşen sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi değişimler, “dün-bugün-yarın” bütünlüğü içerisinde sempozyumda irdelendi.

SEMPOZYUMLAR ŞEHRİ ÜSKÜDAR…

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, son derecede başarılı bir şekilde organize edilen 8. Uluslararası Üsküdar Sempozyum’unun hazırlanışında emeği geçen herkese teşekkür ederek, şunları ifade etti: ”Üsküdar’a sempozyumlar şehri diyebiliriz artık… Bu sempozyumlardan çok dersler çıkartıyoruz ve çıkartmak durumundayız. Bizim kütüphane ve müze projelerimiz var. İnşallah bir dahaki sempozyum öncesi bunları açmış olacağız. Üsküdar’a uluslararası ölçekte kütüphane projemiz var. Güzel bir sempozyum oldu. Biz de tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte takip etmeye çalıştık. Notlar aldık, bu notlardan istifade etmeye gayret edeceğiz.”

ÜSKÜDAR DERGİSİ GELİYOR…

Başkan Türkmen, bir diğer müjdeli haber olarak da dergi projesini paylaştı: ”Buradaki bazı hocalarımızın üstün gayretiyle birlikte yürüttüğümüz bir dergi çalışmamız var. Bir Üsküdar dergisi çıkartacağız. Adı da Üsküdar oldu. Yeni yılda ilk sayısını çıkartacağız. Bu bir belediye dergisi olmayacak. Üsküdar’da sanat, kültür, edebiyat, şiir ve Üsküdar’ın hazinelerine ilişkin bir içeriğe sahip olacak. Böyle kalıcı bir eser Üsküdar’da yok. Onu da sizlerin hizmetlerine sunacağız.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde Fenerbahçe rüzgarı

Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde engelli çocuklar ve Fenerbahçe dernekleri üyelerinin buluşturulduğu bir program gerçekleştirildi. Fenerbahçe bayrakları ile süslenen ...