Üsküdar’da saklı tarih gün yüzüne çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin işbirliğiyle Mimar Sinan Meydanı’nda gerçekleştirilen kapsamlı istimlak çalışmaları kapsamında çevresine inşa edilen çarpık yapılardan kurtulan Selman Ağa Camii, meydanda merkezi bir konum haline geldi.

İNŞASI 1500’LÜ YILLARA DAYANIYOR…

Selman-ı Pak Caddesi ile Hakimiyet-i Milliye Caddesi’nin birleştiği yerde bulunan Selman Ağa Camii, 2. Beyazıd’ın Kapı Ağası ve Dârüssaâde Ağası Selman Ağa tarafından 1506 yılında yaptırılmış. Duvarları taş ve tuğla ile yapılan caminin çatısı, minberi ve son cemaat yeri ahşaptan inşa edilmiş. Ahşap çatının üzeri kurşunla kaplı, minaresi ise ince tuğladan örülmüş. Caminin 1965’te yaptırılan kesme taş kemerli avlu kapısının sağ tarafında Horhor Çeşmesi bulunmakta. Son olarak 1895’te onarımdan geçen caminin avlusunda, Selman Ağa’nın kabri yer almakta.

Üsküdar'da saklı tarih gün yüzüne çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve üsküdar Belediyesi’nin işbirliğiyle Mimar Sinan Meydanı’nda gerçekleştirilen kapsamlı istimlak çalışmaları kapsamında çevresine inşa edilen çarpık yapılardan kurtulan Selman Ağa Camii, meydanda merkezi bir konum haline geldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik Belediyesi İlaçlama

Pendik Belediyesi İlaçlama Çalışması Başlattı

Pendik Belediyesi ekipleri havaların ısınmasıyla birlikte kent genelinde sivrisineklere karşı ilaçlama çalışması başlattı. Pendiklilerin rahat bir yaz geçirmesi ...