Üsküdar’da Ramazan bir başka…

Ramazan Şehri Üsküdar’da Osmanlı saray geleneği olan “Sahur Meclisi” yeniden canlanıyor. Cuma ve Cumartesi geceleri kurulacak olan Sahur Meclisi’nde, İstanbul’un en ünlü camilerinin müezzinleri ve Türkiye’nin en ünlü hafızları, Üsküdarlılara Kur’an-ı Kerim tilaveti sunacak.

Kültür şehri Üsküdar’da bu sene Ramazan dolu dolu yaşanacak. Türkiye’de “İftar Çadırı” geleneğini başlatan Üsküdar Belediyesi, bu Ramazan’da da Osmanlı sarayı geleneği olan Sahur Meclisi’ni yeniden kurarak, bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Üsküdar’ın dört bir yanında yine iftar ve sahur sofraları kurulacak. Şemsipaşa başta olmak üzere Üsküdar’ın her mahallesinde Türk Tasavvuf Musikisi, ilahiler ve ezgiler yankılanacak, tiyatro ve çocuk oyunları sergilenecek.

ÜSKÜDAR’DA “SAHUR MECLİSİ” TOPLANIYOR

“Osmanlı Konak Sahurları Meclisi” geleneği, Üsküdar’da yaşatılacak. Cuma’yı Cumartesi’ne bağlayan ve Cumartesi’yi Pazar gününe bağlayan gecelerde gerçekleştirilecek olan Üsküdar Sahur Meclisi’nde Saz Meclisi, Söz Meclisi, Kur’an Meclisi, Esma Meclisi, Temcid, Sala, Üsküdar’da Sabah Ezanları ve Dua Meclisleri kurulacak. Yusuf Özkan Özburun yönetimindeki “Mehmet Kemiksiz ile Üsküdar’da Sahur Meclisi” programı, gece saat 01.00’de başlayacak; imsak ezanının okunmasından sonra yapılacak dua ile sona erecek.

DÜNYACA ÜNLÜ HAFIZLARINDAN KUR’AN-I KERİM ZİYAFETİ

Üsküdar Sahur Meclisi’nde Mustafa Kızılcaoğlu, Faruk Yazar, Mehmet Koçyiğit, Numan Duygu, Hasan Tok, Mustafa Efe, Ahmet Uzunoğlu, Osman Şahin, Ali Derman ve Necati Öztürk gibi Türkiye’nin en ünlü hafızları Kur’an-ı Kerim ziyafeti sunacak. Salaların devamında ise iki hafız eşliğinde sabah ezanı okunacak.

ÇOCUK GÖZÜYLE RAMAZAN

Üsküdar Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu Ramazan’da da çocukları unutmadı. Karagöz üslubunu yeniden gün ışığına çıkaran Hayali Alpay Ekler, “Tasavvufi Karagöz” olarak adlandırdığı tiyatro gösterileriyle Şemsipaşa’da Üsküdarlılar ile buluşacak. “Çocukça Ramazan” programında Sezgin Maden ile Burak Sezen, Üsküdarlı çocuklara eğlenceli anlar yaşatırken; program süresince gösterileri izleyenlere “Hayal Kumanyası” hediye edilecek.

MAHALLELERDE RAMAZAN COŞKUSU

Ramazan coşkusu, Üsküdar’ın mahallelerinde de devam edecek. Ramazan boyunca her Cuma akşamı mahallelerde etkinlikler düzenlenecek. Kültür programları çerçevesinde Ünalan Mahallesi’nde şair ve sanatçı Dursun Ali Erzincanlı konser verecek. Televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer ise, Kirazlıtepe Mahallesi’nde şiir dinletisi sunacak. Grup Dergâh da Bulgurlu Mahallesi’nde Üsküdarlılara ilahiler sunacak.

ENDERUN TERAVİHLERİ DEVAM EDECEK…

Unutulmaya yüz tutmuş Enderun Teravihleri geleneği, Üsküdar’da yeniden ihya edilerek yaşatılmaya devam ediyor. Üsküdar’ın geçtiğimiz yıl başlattığı Enderun Teravihleri, bu yıl da devam edecek.

ÜSKÜDAR’DA MAHALLELİ AYNI SOFRADA BULUŞACAK…

İstanbul’un merkezi Üsküdar, asrın projesi Marmaray’ın açılmasıyla ulaşımın da merkezi oldu. Ramazan süresince Marmaray, toplu taşıma vapur ve teknelerle Üsküdar’dan evlerine gidecek olanlar için sahilde kurulan Ramazan Çadırı’nda her gün iftar verilecek ve Zeynep Kamil Mahallesi, Yavuztürk Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Ferah Mahallesi, Ünalan Mahallesi, Harem, Cumhuriyet Mahallesi, Siyami Ersek Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi gibi noktalarda ise Ramazan sürecinde vatandaşlara iftar yapma imkânı sağlanacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

turkiye-nin-en-guzel-manzarali-kosusu-riva-kosusu-1

Türkiye’nin En Güzel Manzaralı Koşusu: Riva Koşusu

Beykoz Belediyesi desteğiyle, Macera Akademisi tarafından düzenlenen Türkiye’nin en güzel manzaralı koşusu, Riva’da her yaştan 1000 sporseverin katılımıyla ...