Üsküdar’da Okçuluk Festivali…

Türklerin ata sporu olan ve kültürümüzde önemli bir yer tutan okçuluk sporunun tanıtımı ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla Üsküdar Belediyesi tarafından Talimhane Okçuluk Grubu işbirliğiyle düzenlenen “2. Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali”, Salacak sahilinde gerçekleştirildi.

YAKLAŞIK 300 SPORCU KATILDI…

Etkinliğe; AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler de katıldı. Okçuluk sporumuza gönül vermiş olan Hattat Kemankeşler’in son temsilcisi merhum Hezarfen Necmeddin Okyay adına düzenlenen festivale; Türkiye, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Kırgızistan, Yunanistan, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden 300’e yakın sporcu katıldı.

ISLIK ÇALAN OKLAR KULLANILDI…

İki gün süren festivalin ilk gününde, mehter takımı eşliğinde selamlama yürüyüşü ve mehteran konseri sonrası ülkelerinin geleneksel savaşçı kıyafetlerini giymiş okçular, önce oklarının üzerine kendi dillerinde barış ve hoşgörü mesajları yazdılar. Ardından 300’e yakın okçu, ıslık çalan oklarını aynı anda Salacak sahilinden Kız Kulesi’ne doğru fırlattılar. Ok yağmuru gösterisi, vatandaşların büyük beğenisini topladı.


ALTIN ÖDÜLLÜ YARIŞMAYA BÜYÜK İLGİ…

Ok yağmuru gösterisinin ardından altın ödüllü yarışma düzenlendi. Üç ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışmaya, yurtdışından ve yurdun çeşitli bölgelerinden gelen okçular ile vatandaşlar katıldılar. Yarışmaya katılanlar, denizdeki platformun üzerinde yer alan devekuşu yumurtasını vurarak, içindeki Cumhuriyet altınını kazanmak için büyük bir uğraş verdiler.

“MİLLETÇE BARIŞ VE HOŞGÖRÜYE İHTİYACIMIZ VAR”…

Etkinlik sonrası bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, okun bir savaş aleti olmasına karşın, kendilerinin özellikle şu günlerde milletçe çok ihtiyaç duyduğumuz barış ve hoşgörü mesajları vermek amacıyla oku kullandıklarını ifade etti.

Necmettin Okyay’ın Üsküdar’ın yetiştirdiği ender bilim adamı ve el sanatları ustalarından biri olduğunu belirten Mustafa Kara, Osmanlı döneminde okçuluğa gönül vermiş ve 1950’li yıllara kadar okçuluğu yaşatmaya çalışmış bir şahsiyet olması nedeniyle de gerçekleştirdikleri etkinliğe kendisinin adını verdiklerinin altını çizdi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik-Yalova

Pendik-Yalova Hattında Dev Ramazan Fırsatı

İDO, 1 Mayıs- 30 Mayıs 2019 tarihlerinde geçerli olmak üzere Pendik- Yalova Hattı’nda misafirlerinin yüzünü güldürecek Dev Ramazan ...