Üsküdar’da “Kentsel Arama Kurtarma” tatbikatı…

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 28 Şubat Sivil Savunma Günü’nde “Kentsel Arama Kurtarma” tatbikatı gerçekleştirdi. Üsküdar’da bulunan Hafize Özal İlköğretim Okulu enkazında yapılan tatbikatta, senaryo gereği enkaz altında arama kurtarma faaliyetleri gerçekleştirildi.

AFAD, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 112 Acil ve polis ekiplerinin katıldığı tatbikatta toplam 70 personel görev alırken; Hero, Zed ve Cek isimli üç arama köpeği de tatbikatta yer aldı. Ankara’daki Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nden yönetilen tatbikatta, senaryo gereği olası bir göçük sonrasında AFAD, UMKE, 112 Acil ve polis ekipleri hızla olay yerine hareket etti. Polis çevrede güvenlik önlemi alırken; AFAD ve UMKE ekipleri ise göçük altında kalan yaralıları (cansız mankenler) tespit edip kurtararak, olay yerinde hazır bekleyen sağlık ekiplerine teslim etti.

ARAMA KÖPEKLERİ DE TATBİKATA KATILDI…

Bu arada temsili olarak enkaz altında kalarak hayatını kaybeden bir kişi (cansız manken) de enkazdan çıkarıldı. Ekiplerin enkazda çalışmalarını tamamlamasının ardından olay yerine getirilen Hero, Zed ve Cek isimli üç arama köpeği ile enkazda son kez arama çalışması yapıldı.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...