hat ve hattatlar sergisi

Üsküdar’da ‘Hat ve Hattatlar Albümü’ sergisi açıldı

Üsküdar Belediyesi, tarih ve kültür şehri olan Üsküdar’da toplumun değerlerini taşıyan sanat eserlerini, bu eserleri icra eden sanatkârları sanatseverler ile buluşturmaya devam ediyor.

hat ve hattatlar sergisi

26 Mart – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında merhum Hattat Hamid Aytaç’ın yaşayan en eski öğrencisi olan Hattat ve Ressam Turan Sevgili’nin “Hat ve Hattatlar Albümü” sergisi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nin yenilenen sergi salonunda sanatseverlere sunuldu.

70 HATTATIN RESMEDİLDİĞİ PORTRELER…

Sanatın ve huzurun dolu olduğu salonda 108 eser bulunmakta. Sevgili’nin uzun yıllarını vererek, büyük bir titizlikle hazırladığı ve son Abbasi Halifesi Mustasım Billah döneminde yaşayan  Yakut El Müsta’sımî’den, 2006 yılında vefat eden Hattat Ali Alparslan’a kadar 70 hattatın resmedildiği portreleri ile hat eserleri sergilenmekte.hat ve hattatlar sergisi

“ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZ BU SERGİYİ GEZMELİ…”

Sergini açılışında konuşan Üsküdar belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’mizin yenilenen Sergi Salonu’nda yapılan ilk sergi, kültür hazinemizin en değerli isimlerinden Turan Sevgili hocamızın sergisine ev sahipliği yapıyor. Hayırlı, uğurlu olsun. Turan hocamıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Özellikle sevgili gençlerimizin bu sergiyi görmelerini, gezmelerini arzu ediyorum,” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleşerek sergi salonu gezildi.

hat ve hattatlar sergisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

holokost-ile-yuzyuze-sergisi-24-ocak-ta-acilacak

“Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta açılacak

Yusuf Tolga Ünker‘in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek hazırladığı “Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta 500. Yıl Vakfı Türk ...