Üsküdar Meydan Projesi

Üsküdar Meydan Projesi start aldı

Üsküdar Meydan Projesi’nin yapımına, Üsküdar Belediyesi’nin eski hizmet binasının yıkımıyla başlandı. Düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yıkımla Üsküdar Meydan Projesi’nin yapımını başlattıklarını söyledi.

Projeyle Üsküdar’ın çehresinin değişeceğini vurgulayan Başkan Türkmen; “Üsküdar’ımızın merkezinde yıllardır konuşulan kentsel dönüşümün ilk adımını atma mutluluğunu yaşıyoruz. 1984’ten beri hizmet veren eski hizmet binamızın yerinden elde edeceğimiz toplam alan 16 dönüm” dedi. Alanın altının tamamen kapalı otopark olacağını belirten Türkmen, şu açıklamalarda bulundu:

Üsküdar Meydan Projesi

MEYDANIN ADI MİMAR SİNAN OLACAK…

“Yaklaşık bin araçlık bir otopark projemiz var. Üstüne de 15 dönüme yakın bir meydan kazanıyoruz. Meydanımızın adı Mimar Sinan olacak. Hedefimiz bu projeyi iki yıl içinde, Ağustos 2018’e kadar tamamlamak. Üsküdar Meydanı aslında Harem’den başlıyor. Harem’deki şehirler arası otobüs terminali inşallah yakında taşınıyor. Yeni yeri Dudullu’da, inşaatı devam ediyor. Taşınır taşınmaz, Harem’in rekreasyon alanı şeklinde dizaynı yapılacak.”

uskudar-meydan-projesi-start-aldi (3)

PROJEDE NELER VAR?

Proje ile yeni meydan, Üsküdar Evlendirme Dairesi önünden başlayıp vapur iskelesine kadar uzanan alanda, şimdiki halinden üç kat daha genişleyecek. Yer altında otopark yapılacak, kapasitesi artırılacak. Güneyde Ahmediye Meydanı ile başlayan yaya aksı, Hakimiyeti Milliye Caddesi ile yeni meydana açılacak. Ayrıca, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı ve Kara Davut Camii önünde iki farklı aktivite alanı oluşturulacak.

Üsküdar Meydan Projesi

TARİHİ YAPILAR ÖN PLANA ÇIKARILACAK…

Rumi Mehmet Paşa, Mihrimah Sultan ve Yeni Valide Camileri, Aziz Mahmut Hüdayi ile Şemsi Paşa Külliyesi gibi tarihi yapılar ön plana çıkarılacak. Bu kapsamda restorasyon çalışmaları sürüyor. Meydanda alışveriş birimleri, yer altı çarşısı, kafeteryalar, yer altı katlı otoparklar, sergi holü, kentsel bellek müzesi, zanaat atölyeleri olacak. Semtin dokusuna uygun yapılacak ticaret alanları, sokak ve meydana açılacak. Marmaray Projesi’ne ait yaya çıkışları yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda meydanda farklı yönlerde yaya sirkülasyonu sağlayan 7 farklı çıkış olacak.

uskudar-meydan-projesi-start-aldi (4)

Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Meydan Projesi ile ilçenin çehresinin tamamen değişeceğini vurguladı…

üsküdar meydan projesi

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...