Üsküdar’da tarihi eserler günyüzüne çıkıyor

1

“Üsküdar için durmadan, yorulmadan” sloganı ile çalışan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, büyük bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Göreve geldiği günden beri Üsküdar’ın tarihi eserlerinin yenilenmesine önem veren Kara, harabe halde bulunan 10 eseri daha kültür hazinesine kazandırmayı hedefliyor.

Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz süreçte Mimar Sinan’ın son eseri “Valide-i Atik Külliyesi ve Nakkaşhanesi” ile Hababam Sınıfı’nın çekimlerinin yapıldığı “Adile Sultan Kasrı”nın restorasyonunu gerçekleştirmişti. 

10 milyon yatırımla, 10 tarihi eseri daha ayağa kaldırmaya hazırlanıyor… 

Üsküdar Belediyesi, şimdi de yaklaşık 10 milyon TL yatırımla harabe durumdaki 10 tarihi eseri daha ayağa kaldırmaya hazırlanıyor. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın talimatıyla, yeni dönemde de Üsküdar tarihinde büyük öneme sahip olan Fransız Okulu, Şehit Ahmet Paşa Sıbyan Mektebi, İskender Baba Türbesi, Yakup Ağa Sıbyan Mektebi ve Çeşmesi, Abdullah Ağa İptidai Mektebi, Nalçacı Dergâhı ve Haziresi, Burhan Felek Bey Köşkü, Çamlıca Mehmet Efendi Tekkesi, Fatma Adeviye Dergâhı ve Şeyh Dairesi Müştemilatı’nda yenileme çalışmalarına başlandı. 

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Ecdat yadigârı bu eserleri geleceğe taşımak boynumuzun borcudur” dedi.

2

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...