Unutulmaz soprano Kartal’da anılacak…

1

Kartal Belediyesi, başarılı sanatçı Zehra Yıldız için “Anma Gecesi” düzenleyecek. 19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 20.00’de Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenecek geceye, dünya sahnelerinden çok sayıda sanatçı katılacak.

Sergey Gavrilov,  Anna Laploskaya, Burak Bilgili, Hale Soner, Kartal Karagedik ve Murat Karahan’ın aralarında olduğu sanatçılar, dünyaca ünlü sanatçı Zehra Yıldız’ı Anma Gecesi’nde bir araya gelecek. 

Zehra Yıldız kimdir… 

Zehra Yıldız, 1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan bölümünden mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak, ilk kez “Venedik’te Bir Gece” opereti ile sahneye çıktı. 1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında “Mimi” rolü ile ilk beş soprano arasına girdi.

Zehra Yıldız, birçok ünlü sanatçıyla çalıştı. Hofmanın Masalları, Madama Butterfly, Otello, Maskeli Balo, Aida operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi. 1994-95 sezonunda T.C. Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı” unvanına değer bulundu. Sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya’da oynadığı “Uçan Hollandalı” operasındaki Senta rolü ile ünlü “Opern Welt” dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. 1997’de, turne sırasında Almanya’da geçirdiği beyin kanaması sonrasında hayatını kaybetti.

 

sporvitrini

Hakkında Murat Küçük

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kartal Belediyesi

Kartal Belediyesi’ne “Düşük Karbon Kahramanı” ödülü

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında, sera gazı salınımında ...