Ünlü hukuk profesöründen dersli Validebağ protestosu…

Validebağ Korusu yanındaki inşaat çalışmaları, aralarında anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da bulunduğu hukukçular tarafından protesto edildi. Prof. Kaboğlu, Üsküdar Belediyesi önünde toplanan gruba “Çevre ve İnsan Hakları” konulu ders verdi.

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da bulunduğu bir grup hukukçu, saat 16.30’da Üsküdar İskelesi’nde toplandı. Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri’nin de destek verdiği grup, Üsküdar Belediyesi’ne doğru yürümeye başladı. Eylemciler, yol boyunca “Bu daha başlangıç / Mücadeleye devam”, “Biz biz biriz / Koruyu koruyacağız” şeklinde slogan attı.

SEMBOLİK SINIF ORTAMI OLUŞTURULDU…

Üsküdar Belediye Başkanlığı binası önüne gelen grubun içindeki avukatlar cübbelerini giydi. Eylemciler, alana yazı tahtası koyduktan sonra Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun etrafını sardı. Sembolik “sınıf ortamı” oluşturularak, Prof. Dr. Kaboğlu hem hukukçulara hem de çevreden kendisini izleyenlere “Çevre ve İnsan Hakları” konulu ders verdi.

“ÇEVRE VE İNSAN HAKLARI” DERSİ VERDİ…

Prof. Dr. Kaboğlu; “Çevre hakkı, insan hakları genel kuramını olumlu anlamda etkilemiştir, içeriğini zenginleştirmiştir. Anayasalar, önce ülkeyi düzenlemeye başlamışlardır. Sonra insan hakları temelinde insanı düzenlemeye başlamıştır. Devlet ise, ülke ve insan haklarından sonra üçüncü sıraya kaymıştır. Biz varlığımızı, çevresel değerleri bağrında barındıran ülkelere borçluyuz. Devlet, siyasal yapılanma, bütün idari ve anayasal organlar ise varlığını bize borçlular” dedi. Yaklaşık 1 saat süren dersin ardından, eylemciler belediye binasının önünden ayrıldı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yavuz Sultan Selim Köprüsü kadına şiddete karşı turuncu ışık yakacak

Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında ilan edilen “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”ne desteğini bu ...