Ukrayna

Ukrayna’da vizesiz gezebileceğiniz 9 şehir

Siz de vize işlemleriyle uğraşmaktan sıkılanlar arasındaysanız, sıradaki gezi yazımız tam size göre! Son yıllarda sıkça tercih edilen vizesiz turlar arasında popüler olan destinasyonlardan biri olan Ukrayna’da gezebileceğiniz ve unutulmaz bir Ukrayna turu yapacağınız birbirinden güzel tam 9 şehri yazdık. Kalem kağıdı hazırlayıp bu yerleri not edin ve tek tek hepsini gezin.

ÇERNİVTSİ…

Ukrayna’nın Moldova sınırına yakın ve ülkenin batısındaki en önemli şehirlerden biri olan Çernivtsi, öğrenci nüfusu fazla olan bir şehirdir. Yıl boyunca turist akınına uğrayan bu şehirde görmeniz gereken en ünlü noktalar; Kutsal Ruh Katedrali, Merkez Meydan, Tiyatro Meydanı, Türk Caddesi, Türk Köprüsü, Kuyusu ve Çeşmesi, Ermeni Kilisesi, Olha Kobilyanska Caddesi ve Çernivtsi Üniversitesi Yerleşkesi’dir.

KHARKİV…

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehridir. Avrupa’daki en büyük 8. meydanını göreceğiniz Kharkiv’deki bu meydanın adı Ploşça Svobodi, yani Özgürlük Meydanı’dır. Öğrenci nüfusunun yoğun olduğu şehirde 60’tan fazla bilim enstitüsü bulunuyor. Görmeden dönmemeniz gereken yerleri; Kharkiv Sanat Müzesi, Pokrovsky Manastırı, Shevchenko Parkı, Uspensky Katedrali, Kharkov Hayvanat Bahçesi, Tarih Müzesi, Annunciation Katedrali, Kozmos Müzesi’dir.

LUTSK…

Styr Nehri üzerine konumlandırılan Lutsk şehri, Avrupa’nın sofistike yapısıyla Ukrayna kültürünün harmanlandığı bir bölgedir. Zengin geçmişi, görkemli mimarileri, geniş meydan ve parkları ile Lutsk gezisi, Ukrayna’da çıkmanız gereken bir rotadır. Lutsk’ta gezilecek yerler ise; Lubart’ın Kalesi, Kitap Müzesi, I. Petro Evi, Teslis Katedrali, Lüteriyen Kilisesi, Heykel Evi, Aziz Peter ve Paul Katedrali, Sanat Müzesi, Volin Etnografya Müzesi ve Çan Müzesi’dir.

DONETSK…

Kalmius Nehri’nin batısı boyunca konumlanan Donetsk, ülkedeki en kalabalık beşinci kenttir. Ukrayna için finans ve sanayi merkezi olan Donetsk, işgücü açısından da çok niteliklidir. Donetsk’te gezilecek yerler; Donetsk Sanat Müzesi, Demi Figürler Parkı, Mertsalov’un Palmiyesi, Soledar Tuz Madeni, Çar Topu, Donetsk Botanik Bahçesi, Solovyanenko Heykeli, Yerel Tarih Müzesi, Shcherbakova Parkı, Hz. İsa’nın Transfigürasyonu Katedrali’dir.

LVİV…

Ukrayna’da Lion anlamına gelen ve aslan demek olan Lviv, Hürrem Sultan’ın doğduğu yerdir. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde olan şehir, Ukrayna’daki en büyük ikinci kenttir ve yüzde 85’inin kadınlardan oluştuğu söylenmektedir. Şehirde görmeniz gereken noktalar ise Rynok Square, Opera Binası, Lviv Ermeni Katedrali, Lychakiv Mezarlığı, Potocki Sarayı’dır.

KAMANİÇE…

Ukrayna’nın batısında olan Kamaniçe, Smotriç Irmağı etrafında kurulmuştur. Eski ve yeni olarak ikiye ayrılan şehirde birçok medeniyete ait izler görmeniz mümkün. Kamaniçe’de gezilecek yerler; Kamaçine Kalesi, Polski Rynok Çarşı Meydanı, Eski Kaymakamlık Binası Ratuşa, Aziz Petros ve Pavlus Katedrali, Ermeni Kuyusu ve Kilisesi kalıntıları, Zafer Kapısı, Dominiken Manastırı, Fransisken Manastırı, Türk Köprüsü ve Aziz Yorgi Katedrali’dir.

Ukrayna Kiev

KİEV…

Ukrayna’nın başkenti ve en köklü şehri Kiev, Doğu Slav uygarlığının tarihi kültür merkezidir. Uzun yıllar boyunca kültürel değerlerini koruyan şehir, Doğu Ortodoks Hristiyanlığı’nın birinci derece önemli merkezidir. Kiev gezi rehberine almanız gereken önemli noktalar; Özgürlük Meydanı, Aziz Sofya Katedrali, Mariyinsky Sarayı, Kiev Altın Kapıları, İkinci Dünya Savaşı Müzesi’dir.

ODESSA…

Ukrayna‘nın en kalabalık dördüncü şehri olan Kiev, Karadeniz’in kuzeybatısında bulunuyor. Ülkenin önemli turizm merkezlerinden biri olmasının yanı sıra liman ve ulaşım merkezidir aynı zamanda. Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Odessa’da gezilecek yerler; Vorontsov Sarayı, Odessa Nümismatik Müzesi, Potemkin Merdivenleri, İlginç Bilim Müzesi, Odessa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi, Transfigürasyon Katedrali, Portakal Anıtı, Odessa Opera ve Bale Binası, Arkeoloji Müzesi, Vorontsov Deniz Feneri’dir.

YALTA…

Tam bir tatil beldesi olan Yalta, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Yunanlılar tarafından kurulduğu tahmin edilen şehir, meyve bahçeleri ve bağlarıyla ünlüdür. Yalta’da gezilecek yerler; Lenis’s Embankment, Çehov’un Evi, Alexander Nevsky Katedrali, Massandra Sarayı’dır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Marea Sea Food

Baş döndürücü lezzetlerin adresi; Marea Sea Food

Farkını ancak ziyaret ettiğinizde anlayabileceğiniz lezzet noktaları arasında yer alan Ataşehir Marea Sea Food, sadece muhteşem dekorasyonu ile ...