Üçüncü Köprü’nün ilk halatı çekildi…

Yapımı büyük bir hızla devam eden İstanbul’un mega projesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaat çalışmalarında ilk halat çekilme işlemi başarıyla yapıldı.

İstanbul’un simgesi haline gelecek olan, yapımına 29 Mayıs 2013 tarihinde başlanan İstanbul’un üçüncü köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmalar hızla devam ediyor. İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayacak olan 3. Köprü inşaatında tabliye çalışmaları devam ederken, ilk halat da başarıyla çekildi.

4 BİN 400 TON TAŞIMA KAPASİTESİ…

3. Köprü’de 176 adet eğik askı kablosu olacağı ve bu kabloların köprü kuleleriyle çelik tabliyeler arasında bağlantıyı sağlayacağı belirtildi. Güney Kore ve Malezya’da üretilen eğik askı halatları, 4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip olacak ve kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri taşıyacak.

DÜNYANIN ÇEVRESİNİ 3 KEZ SARACAK UZUNLUKTA…

Köprüdeki kablolarda kullanılacak yüksek mukavemetli tellerin toplam uzunluğu, 121 bin kilometreyle dünyanın çevresini üç kez saracak uzunlukta olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 29 Ekim’de hizmete açılması hedefleniyor.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Genç Gelecek’ miniklerin yüzünü güldürdü

Sancaktepe Genç Gelecek Sağlık Kulübü öğrencileri “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Umut ” projesi kapsamında köy ...