Üçüncü Havaalanı’nın temeli atıldı…

Türkiye’nin en büyüğü, dünyanın ise 3. büyük havaalanı olacak “İstanbul Yeni Havaalanı”nın temelleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı törenle atıldı.

22 milyar 152 milyon Avro kira bedeli ve 10 milyar 247 milyon Avro yatırım maliyeti ile Cumhuriyet tarihindeki en yüksek yatırım  olacak “İstanbul Yeni Havaalanı”nın temel atma törenine, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş’ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Maliye BakanıMehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve yüklenici firma temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

AÇILIŞ TARİHİ 29 EKİM 2017…

Havaalanının 2017 yılında ilk etabının hizmet vermeye başlayacağını müjdeleyen Başbakan Erdoğan, “Yüklenici firmalardan sözünü aldık. 29 Ekim 2017… Razı mısınız? Şahit misiniz? Demek ki şu anda 2014’teyiz, artık Ekim yaklaştı zaten, yani 3,5 yıl bile yok. İnşallah yoğun bir çalışmayla 29 Ekim’de, o gün anlamlı bir gün, birinci etabın açılışını yapacağız. Hayırlı olsun” diye konuştu.

“BU BÜYÜK PROJE HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN…”

Havaalanında görev yapacak pilot, hostes, teknisyen ve diğer alanlarda çalışacak insanlara şimdiden başarılar dileyen Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Herkese şimdiden başarılar diliyorum. Yolcuların da emniyet içinde her daim sevdikleriyle buluşmasını temenni ediyorum. Elbette bu büyük projenin temelini atarken, Türkiye’yi bugünlere taşıyan herkese, milletçe şükranlarımı ifade ediyorum. Şehitlerimizi, bu anlamlı günde bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Bu büyük proje hepimize hayırlı olsun.”

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...