Pendik’in üç AB projesine büyük hibe…

Sosyal projeleri belediye bütçesine yük olmadan AB fonlarıyla karşılamaya devam eden Pendik Belediyesi, son olarak gençlere uluslararası alanda deneyim kazandırmak amacıyla hazırladığı üç yeni projesini de kabul ettirerek, 272 bin 490 Avro hibe almaya hak kazandı.

2014 yılı Gençlik Programları kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na başvuran Pendik Belediyesi’nin üç projesi de kabul edildi. Gençlere gelecek yaşamları için yeni vizyon ve donanımlar katmayı hedefleyen bu projelerden “Genç  Girişimciler ile Genç Sosyal Girişimler Projesi”  (Young  Social  Enterprises  with Young Entrepreneurs) 258 bin 990 Avro, “Genç Gönüllüler Yerel Yönetimlerde Projesi” (Young Volunteers in Local Administrations) 2 bin 760 Avro, “3 Diyardan 3 Kültür Projesi” (3 Cities 3 Culture) de 10 bin 740 Avro hibe almaya hak kazandı.

GENÇLERE SOSYAL GİRİŞİMCİLİK…

Pendik Belediyesi’nin Okan Üniversitesi işbirliği ile hayata geçireceği proje, gençlerin sosyal girişimcilik becerilerini arttırmayı hedefliyor. Genç Girişimciler ile Genç Sosyal Girişimler Projesi (Young Social Enterprises with Young Social Entrepreneurs); Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Fransa’dan proje ortakları ile yürütülecek. 260 bin Avro bütçeli proje, gençlere hem sosyal girişimcilikte bilgi ve yönetim becerilerini arttırmayı, hem de hibe ve fon mekanizmalarından faydalanarak sosyal girişimlerin finansal kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyor.

YEREL YÖNETİMLERE GENÇ GÖNÜLLÜLER…

Avrupa Gönüllülük Hizmeti Projesi olan bu çalışma ile 17-30 yaş arasından seçilecek olan iki kişi, ev sahibi kurum olan Bulgaristan Smolyan Belediyesi’nde iki ay boyunca gönüllülük aktivitelerine katılacak. Proje ortağı Smolyan Belediyesi, Pendikli gençler için üç ayrı faaliyet alanı belirledi. Gençler, Smolyan Belediyesi’nin “Social canteen” adını verdikleri aş evinde, bakım evinde ve uluslararası  program ve projeler departmanında gönüllü olarak çalışacak.

3 DİYARDAN 3 KÜLTÜR…

Erasmus+ Programı kapsamında başvurusu yapılan proje kapsamında kardeş şehirler Macaristan Kispest ve Filistin Jenin Belediyeleri ile kültür paylaşımına yönelik bir gençlik etkinliği gerçekleşltirilecek. Sunulan proje ile Türk, Macar ve Filistinli katılımcılar, Pendik’te 10 gün boyunca el sanatları eğitimleri ve çeşitli geziler ile kültür paylaşımında bulunacak. Pendik Belediyesi’nin koordinatörlüğünde doğu ve batı sentezini hedefleyen projede, gençlerin kaynaşmalarını  sağlamaya yönelik birçok etkinlik bulunuyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...