Tuzla’ya Venedik tipi marina…

Tuzla’da su kanalları ve denize yapılacak adacıklarla “Venedik” modelinin uygulanacağı 840 yat kapasiteli marinanın, 2015 yılı Mart ayında hizmete girmesi planlanıyor.

İnşa çalışmaları süren Tuzla Marina Projesi hakkında bilgi veren Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, bu kapsamdaki bir projenin ilçeyi dünya ölçeğinde bir cazibe merkezi haline getireceğini ifade etti. Yazıcı, Tuzla Marina’nın mimari yapısı ve içerisindeki fonksiyonel birimleri ile dünyanın sayılı marinaları arasında yer alacağını anlattı.

Tuzla Marina’nın sosyal alanları ve 840 yat kapasitesi ile bir çekim merkezi olacağını ifade eden Yazıcı; “Bu proje ile Tuzla’ya yılda 25 milyon iç ve dış turizmden ziyaretçi bekliyoruz. Tuzla Marina, E-5 ve raylı sistem ile entegre olacak ve ulaşım akslarının da merkezinde yer alacak. Tuzla Marina, vatandaşın ekonomik yaşamına da büyük katkı sağlayacak. Marina Projesi ile en az 2 bin 500 vatandaşa istihdam sağlanacak” diye konuştu.

DÜNYA ÖLÇEĞİNDE BİR PROJE…

Tuzla’ya dünya ölçeğinde bir proje kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkan Yazıcı, projenin her ekonomik düzeyden insanın faydalanacağı ve hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin tercih edeceği fonksiyonel bir yapıya sahip olacağını vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “İnşaat çalışmaları sürmekte olan ve ilk günden itibaren duyan herkesin büyük heyecanla beklediği projenin 2015 yılı Mart ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor.”

840 YAT VE 5 BİN ARAÇLIK OTOPARK…

Tuzla’da 185 bin metrekare yeşil alanı da bünyesinde barındıracak 840 yat kapasiteli Marina Projesi kapsamında balıkçı barınağı, alışveriş, hizmet ve servis alanları, su oyunları, eğlence parkı, seyir terasları, kafe ve restoranlar, parklar, çocuk oyun alanları, açık spor sahaları, yürüyüş yolları, gösteri alanları, konaklama alanı, kent meydanı ve 5 bin araçlık otopark da yer alacak.

PROJENİN MALİYETİ 250 MİLYON DOLAR…

550 dönüm üzerine kurulacak projede, su kanalları ve denize yapılması planlanan adacıklarla “Venedik” modeli uygulanacak. 250 milyon dolara mal olacağı belirtilen proje ile Tuzla’ya yatırımların ve gelen turist sayısının artması hedefleniyor.

 

 

 

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir yorum

  1. Tuzla hakkediyor etmesine de , Tuzlalının denize gireceği sadece bir tane halk plajı var ve o da “haremlik” , “selamlık” tipinde.
    Tuzla’ya uluslar arası düzeyde 250 milyar dolar harcayıp marina yapılacak ama zihniyet hala “haremlik”, “selamlık” şeklinde.
    Marinada da aynı sistem uygulanacak mı, çok merak ediyorum.:)

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da bahar çiçekleri sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi Altunizade Kültür ve ...