Planetaryum

Tuzla’ya Planetaryum ve Gözlemevi

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın bilim ve teknolojiye olan ilgisi ve yakınlığı, ilçede yeni eserlerin kurulmasına öncülük ediyor. Başkan Yazıcı’nın hizmete kazandırdığı Planetaryum ve Gözlemevi, Tuzlalıların evrenin derinliklerine yolculuk yapmasını, uzay bilimleri ile ilgili bilgilere daha rahat ulaşmasını sağlıyor.

Bölgenin ilk ve tek Planeteryum ve Gözlemevi, Türkiye’nin en fonksiyonel parkı Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda açıldı. Tuzla Belediyesi, uzay ve gökyüzü ile ilgili birçok etkinliği tek çatı altında buluşturan, çocukların ve gençlerin dünyayı anlaması, meraklılarına da araştırmaları için fırsat sağlayan merkezi hizmete kazandırdı.

Planetaryum

EVRENİN DERİNLİKLERİNE HEYECANLI YOLCULUK…

Gözlemevi’nde bulunan 14″ (35 cm) çapa sahip teleskop ile gündüzleri güneşin çeşitli yapıları, gece ise birçok gök cismi profesyonel eğitimciler eşliğinde gözlemlenebiliyor. Son teknolojiye sahip cihazlar ile gökyüzü cisimleri, muhteşem ve pırıl pırıl bir görüntü ile inceleniyor; 3 boyutlu interaktif gösterimlerle uzayda heyecanlı bir yolculuk yaşanıyor.

astronomi

TEMEL ASTRONOMİ BİLGİLERİ GELİŞTİRİLİYOR…

Güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsü, özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtılıyor. Gökyüzü ve astronomi hakkında sunumlar yapılıyor. Konuklar, 10 metre çapında 58 kişilik kapasiteye sahip olan Planeteryum’da koltuklarına sırt üstü uzanarak, evrenin derinliklerine yolculuk yapıyor. Özel hazırlanan filmler ile de çocukların temel astronomi bilgileri geliştiriliyor.

güneş saati

GÜNEŞ SAATİYLE ZAMANI HESAPLAYABİLİRSİNİZ…

Planetaryum’un üstünde bulunan Güneş Saati, güneşin hareketlerine göre oluşan gölgenin yardımıyla saat tayini konusunda bilgi veriyor. Güneş saati ile anlık saat ve dakika, güneşin o anda hangi burç ve takımyıldızında olduğu, günün tarihi 10 gün hassasiyetle okunabiliyor.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...