gemi uğurlama

Tuzla’da gemi uğurlama töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirilen gemi uğurlama törenindeki konuşmasında inşası tamamlanan 4 gemiden 2’sinin Endonezya’da, birinin Gana, birinin de Myanmar’da elektrik üreterek, bu ülkelerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunacağını kaydetti.

tuzlada-gemi-ugurlama-toreni-3

Powership projeleriyle dünyada enerji gemilerinin inşası ve işletilmesi alanında Türkiye’yi önemli bir yere taşıyan Karadeniz Holding’i tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; şirketin halen Lübnan, Gana, Endonezya, Zambiya’da 9 gemi ve bin 500 megavatı aşan kapasite ile faaliyet gösterdiğini, yeni gemileriyle 6 bin megavatlık kapasite artışı sağlayacağını anlattı. Erdoğan, şirketi Türkiye’deki enerji yatırımlarını çeşitlendirerek ekonomiye, ihracata, istihdama yaptığı katkılar dolayısıyla da kutladı.

tuzlada-gemi-ugurlama-toreni-2

PROJELER HIZ KESMİYOR…

Recep Tayyip Erdoğan, enerji konusunda gerçekten öncü ve önemli projeler olan gemilerin hizmet yerlerine uğurlandığını dile getirerek, Boğaz’ın altından Avrasya Tüneli’nin açılışının 20 Aralık tarihinde yapılacağını söyledi. Çift katlı tünelde otomobillerin artık Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Asya’ya geçeceğini ifade eden Erdoğan, 26 Ağustos’ta da Boğaz’ın üzerindeki üçüncü gerdanlığın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışının gerçekleştirildiğini anımsattı. Cumhurbaşkanı, tüm bu projelerin yanı sıra hızlı tren hatları ve şehir hastanelerinin olduğunu, 29 stat projesinin bulunduğunu vurgulayarak, yaklaşık 6,5 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılmasını hedefleyen kentsel dönüşüm projelerinin olduğunu söyledi.

gemi uğurlama

TÜRKİYE, DIŞ YARDIMLARDA DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİ ARASINDA…

Gemi uğurlama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, Karadeniz Powership Onur Sultan gemisini gezdi. Başbakan Binali Yıldırım, son 14 yılda Türkiye’yi 3’e katlamanın yanı sıra dış yardımlarla dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alır hale getirdiklerini belirterek; “Türkiye az gelişmiş ülkelere öyle veya böyle bir şekilde destek oluyor, yardım ediyor ve onların sorunlarının azalması ve hayatlarının kolaylaşması için katkı sağlıyor” dedi.

tuzlada-gemi-ugurlama-toreni-7

GEMİ İNŞA SEKTÖRÜ CANLI TUTULUYOR…

Yeni gemi inşasında her ne kadar azalma olsa da tamir, bakım, onarım ve bu tip işlerle krizden çıkış yollarının hayata geçirildiğini anlatan Başbakan Yıldırım; “Tadilat yaparak, motorlar koyarak, elektrojen grupları koyarak sektörün canlı ve ayakta tutulmasını için gerekli çalışmalar yapılıyor. Bu anlamda bütün sektörün hareketliliğini devam ettiren gemi inşa sektörüne, denizciliğimize teşekkür ediyorum. Ayrıca biz de bu kriz sürecinde bazı tedbirleri alıyoruz” ifadelerini kullandı.

gemi uğurlama

gemi uğurlama

gemi uğurlama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirilen gemi uğurlama törenindeki konuşmasında inşası tamamlanan 4 gemiden 2’sinin Endonezya’da, birinin Gana, birinin de Myanmar’da elektrik üreterek, bu ülkelerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunacağını kaydetti…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...