Tuzla Marina’ya tren ve akvaryum müjdesi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni yapılacak olan Tuzla Marina projesinin basın lansmanına katıldı. Çırağan Kempinski Hotel’de düzenlenen lansmanda konuşan Başkan Topbaş, projeye yeni bir denizaltı treni ve akvaryumu ekleneceğini söyledi.

“İstanbul, bir iddia kenti… İstanbul’u dünyanın model aldığı bir şehir yapmak üzere adımlarımızı atıyoruz” diyen Topbaş, Marina projesi ile Tuzla’nın yılda 25 milyon ziyaretçi çeken önemli bir destinasyon merkezi haline geleceğini belirterek, şunları ifade etti:

“Tuzla Marina sadece İstanbul değil, yurtdışından gelmek istenecek bir proje… 29 yıllık Yap-İşlet-Devret usulüyle yapılacak bir proje… Yeni ilaveler ile daha da gelişecek. Biraz önce masada bir projeden bahsettim üstlenici firmaya… Burada bir tren düşünelim, ama bu bir denizaltı treni olsun. Denize dalsın, alttaki batıkları görsün, sonra yüzeye çıksın. Hatta denizin altında bir akvaryum yapın. Bu dünyada belki de ilk kez yapılacak bir proje olur. Buradan denizin altındaki batıklar görünsün, balıklar izlensin. Böylece oraya bir hareketlilik getiririz” dedi.


TUZLA MARİNA, DÜNYAYA MODEL OLACAK…

“Kentin en uç noktası olarak görülen Tuzla yeniden gündeme geliyor” diyen Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Metro ve Havaray’ın dışında bir de nostaljik cadde tramvayı projemiz var. Buraya farklı bir hava katacak. Böylece, İstanbul Vialand’den sonra yeni bir merkez daha kazanıyor. İnanıyorum ki İstanbul’un nabzı Tuzla’da atacak. Bir yıl sonra açacağımız bu proje ve benzerlerini, diğer ilçelerde de ortaya çıkaracağımız yeni projelerle birlikte İstanbul, dünyanın konuştuğu ve bahsettiği bir kent olacak.”

HER İLÇEYE FARKLI BİR TEMA…

Başkan Topbaş, artık Türkiye’nin farklı iklim ve coğrafi özellikleriyle bir kıta, İstanbul’un da ülke konumuna geldiğini ifade ederek; “Böyle bir şehirde tüm ilçelerimize yeni fonksiyonlar, farklı temalar yükleyelim istiyoruz. Tabi ki çevreyi dikkate alarak, bazı alanlar konusunda hassasiyetleri gözeterek… Daha sonra açıklayacağım çok farklı projelerle İstanbul, dünyadaki rekabet gücünü artıracak ve en etkin bir kent olacak. Arzumuz, yeni projelerle bu şehirde yaşayan insanlar gurur duysunlar ve başka şehirlere imrenmesinler, yurtdışından buraya gelmek istesinler ve gelsinler” diye konuştu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...