TUVIUS

İstanbul’un arsa değeri 2 trilyon dolar

Türkiye Veri İşleme Üssü (TUVIUS), son yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, İstanbul’daki toplam 5,2 milyar metrekarelik arsa ve arazinin değeri 2 trilyon dolar.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren TUVIUS’un Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, toplam alanı yaklaşık olarak 5,2 milyar metrekare olan İstanbul’da yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışındaki bütün arsa ve arazileri değerlendiremeye aldıklarını dile getirdi. Arsaların ortalama metrekare değerinin 1.250 lira olduğunu kaydeden Altun; “Yaptığımız araştırmalar sonucu İstanbul’un toplam arsa ve arazi değerini, 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar olarak belirledik. Biz ortalama 2 trilyon dolar diyoruz. Dolar kurunu 3,5 lira olarak ele alırsak, İstanbul’un toplam arsa ve arazi değeri 7 trilyon lira” dedi.

TUVIUS

EN DEĞERLİ İLÇELER AVRUPA YAKASI’NDA…

İstanbul’un en değerli ilçelerinin başında Şişli’nin geldiğini; onu Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih’in takip ettiğini aktaran Kurtuluş Altun, bu ilçelerde ortalama arsa metrekare değerinin 10 ila 25 bin lira arasında değiştiğini vurguladı. Altun, en değerli ilçelerin Avrupa Yakası’nda olduğunun altını çizerek, bu yakadaki diğer değerli ilçelerin ise Bakırköy ve Güngören olduğunu aktararak; “Yine Avrupa tarafındaki ilçelerimizden bilgi verecek olursak, ortalama arsa ve arazi değerleri Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sultangazi, Esenler, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt’ta 2 bin 500 ila 5 bin lira, Başakşehir ve Beylikdüzü’nde 1000 ila 2 bin 500 lira aralığında” ifadelerini kullandı.

Kurbağalıdere'de otel

ANADOLU YAKASI’NDA KADIKÖY, ATAŞEHİR VE MALTEPE…

TUVIUS Genel Müdürü Altun, Anadolu Yakası’nda en değerli ilçeler konusunda başı Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe’nin çektiğini belirterek, bu semtlerde ortalama metrekare değerinin 5 bin ila 10 bin lira arasında değiştiğini söyledi. Üsküdar, Ümraniye ve Kartal’da toplam arsa ve arazilerin ortalama değerinin metrekare başına 2 bin 500 ila 5 bin lira aralığında olduğunu dile getiren Altun; Beykoz, Sancaktepe, Tuzla, Suntanbeyli, Pendik ve Çekmeköy’de ise ortalama değerin 1000 ila 2 bin 500 lira arasında olduğunu anlattı. Kurtuluş Altun; Çatalca, Şile ve Silivri’deki toplam arsa ve arazilerin ortalama metrekare değerinin ise 500 liranın altında olduğunu belirtti.

TUVIUS

Türkiye Veri İşleme Üssü (TUVIUS), son yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, İstanbul’daki toplam 5,2 milyar metrekarelik arsa ve arazinin değeri 2 trilyon dolar…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yeditepe Gurme

Açık havada iftarın adresi; Yeditepe Gurme

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının olmazsa olmazı kabul edilen iftar yemekleri arasında en cazip olanı, hiç şüphe yok ...