TUROB Yönetimi geleneksel yemeğinde buluştu…

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Yönetimi ve üyeleri, geleneksel yemek etkinliğinde bir araya geldi.

Sayıları 20 bini bulan, günlük ya da saatlik kiralanan evlerin Türkiye’de otellerin doluluk oranına büyük darbe indirdiğini dile getiren TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, Kadıköy Life Medya Grubu’nun da katılım gösterdiği toplantıda Anadolu ve Avrupa Yakası’nın turizm ve otel işletmecileri ile istişarelerde bulundu.

Tarihi Yarımada’nın manzarasıyla özdeşleşen Surplus Restaurant’ta gerçekleştirilen öğle yemeğinde TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, birliğin yeni üyelerine plaket takdim etmesinin ardından, Türkiye’nin e-vize uygulamasının ileri ülkeler için bir kolaylık ve artı bir kazanım olduğunu ifade etti. Bayındır, 10 Nisan itibari ile hayat bulacak uygulamanın sorunlarını ise şu şekilde belirtti:

E-VİZE FAYDALI VE PRATİK, AMA ADAPTE OLMASI ZOR…

“Malum, e-vize uygulaması online ortamdan yapılıyor. E-vize, bu yanı ile aleyhte olabilir. Bir kere belli yaşa gelenlerin uygulamaya adapte olması kolay değil… Örneğin elektronik check-in yapamayanlar olabilir. Bu nedenle kimi şeyleri kolay kılıp, kimi şeyleri bir yana bırakmamak gerekiyor. Yine belli yaşa gelen ve kredi kullananların online olarak kayıt altına girmekten çekindiği unutulmamalıdır. Evet, e-vize belki faydalı, belki pratiktir. Yapılmalıdır, ama bunun yanında gümrüklerden bandrol ve kaşe ile alınan vizeler de kaldırılmamalıdır.”

İSTANBUL’DA OTEL DOLULUK ORANLARI DÜŞTÜ…

Yemekte otellerin doluluk oranlarını açıklayan Timur Bayındır, 2013 yılında rakamlarda bir miktar gerileme olduğunu ifade etti. Bayındır, doluluğun Türkiye’de yüzde 2,2 inerek yüzde 63,3; İstanbul’da yüzde 6,8 inerek 67,5 olduğunun altını çizdi. “Avrupa’da en büyük gerilemeyi İstanbul gördü” diyen TUROB Başkanı, sözlerine şu şekilde devam etti:


“Türkiye’ye gelen turist oranı yüzde 9,84 artarak, 34 milyon 910 bin oldu. Buna rağmen doluluk oranlarımız geriledi. Bunda adedi 20 bini bulan, günlük ya da saatlik olarak kiralanan evler önemli rol oynuyor. Bunlar istatistiğe girmiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı istatistiğine göre ülkemizde turist artışı var, ama otellerde kalan turist sayısında iniş var. ‘Nerede kaldı bu kadar adam’ diye sormadan edemiyoruz.”

İSTANBUL’A GELEN TURİST SAYISI ARTTI…

Türkiye’nin 50 milyon turist, 50 milyon gelir hedefine yönelik konuşan Bayındır, İstanbul’a gelen turistlerin sayısının da yüzde 15 artarak 10 milyonu aştığına işaret ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“2023’te belki 50 milyon turisti yakalayacağız, ama 50 milyar doları nasıl bulacağımızı merak ediyorum. Son 10 senede turizm gelirleri birey başına 20 dolar artmış. Gelecek 10 senede 2 kat artsa dahi 50 milyar doları bulamıyoruz. Demek ki birey başına bin dolar olmalı… Turistlere paralarını harcama imkânlarını daha çok sunmalıyız. Bu da lokantaları, eğlence yerlerini, gece hayatını ortaya çıkararak mümkün olur. Onun için daha çok çalışmalıyız. Turizmde konaklamanın yanı sıra yan alanlara ve etkinliklere de odaklanmalıyız.”

Marriott Hotel Şişli Genel Müdürü Arcan Bayraktaroğlu, DoubleTree by Hilton Laleli Genel Müdürü Faik Alsaç ve Geçmiş Dönem SKAL Başkanı-Turizmci Kemal Özyiğit…

Surplus Restaurant İşletme Müdürü Vedat Başaran…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...