Türkiye, 130 katılımcı ile ITB Berlin’de…

Dünyanın en önemli turizm fuarı olarak kabul edilen ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası, bu yıl 50. kez kapılarını açtı. Türkiye, kiraladığı 3 bin metrekarelik alan ve 130 katılımcısı ile fuarda yerini aldı.

Fuarın doğal ziyaretçileri arasında, Hilton Kozyatağı Hotel Genel Müdürü Kemal Sinmez de vardı. Aynı zamanda TOURMAG Turizm Dergisi adına fotoğraflar da çeken Sinmez’in yorumlarını dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz…

186 ÜLKE, 10 BİN STANT…

Bu yıl 50. yılını kutlayan ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası, 09-13 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Bütün dünyadan 186 ülkenin katılım gösterdiği fuarda, 10 bin’in üzerinde stant kuruldu.

ARALARINDA RİXOS’UN DA BULUNDUĞU 56 OTEL KATILDI…

Almanya’dan Türkiye’ye turist gönderen önemli tur operatörleriyle de bir araya gelerek, ön rezervasyonlar hakkında bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Türkiye’nin turizme verdiği desteği anlattı. Fuarda, Türkiye’den aralarında Rixos’un da bulunduğu ve 3  stand ile katıldığı 56 otel, 13 seyahat acentesi ve tur operatörü, 11 valilik, 47 birlik, dernek, belediye ve kalkınma ajansı stant açarak ziyaretçilere hitap etti. İlk üç gün turizm profesyonellerine hitap edilirken, fuarın son iki gününde ise tatilcilere turizm değerleri anlatılacak ve konaklama tesisleri tanıtılacak.

Fuarda, Türkiye ve Türk Hava Yolları stantlarına yoğun ilgi vardı…

TÜRKİYE STANDINA YOĞUN İLGİ…

Fuarda yoğun ilgi gören stantlardan biri de Türkiye standı oldu. Türkiye’nin alternatif turizm türleri ve kültürel miras gibi farklı yönlerinin vurgulandığı etkinliklerde aktif turizm meraklıları, Türkiye standında bulunan “X-Box” oyun konsolları sayesinde kano, golf ve kitesurfing yapabilme imkanı buldular.

Antalya standı karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen ziyaretçiler, tatil için seçim yapmakta hayli zorlandı…

ANTALYA BOTANİK EXPO 2016 DAMGASI…

Türkiye standında ayrıca, bu yıl Antalya’da gerçekleştirilecek olan ve dünyanın en önemli organizasyonlarından biri kabul edilen Dünya Botanik EXPO’ya vurgu yapılıyor. Antalya Botanik EXPO 2016’yı tanıtmak amacıyla, Türkiye’nin bitki örtüsünden oluşan çiçeklerle hazırlanan adacıklar stantta yer alıyor. Bu sabah yapılan basın toplantısında ise, Antalya Botanik EXPO 2016’yı tanıtan “Türk Lalesi” konuklara hediye edildi. Antalya Botanik EXPO 2016 standı içerisinde oluşturulan “Sanatçı Mahallesi”nde ayrıca, geleneksel el sanatlarını temsilen hat, çini, ebru ve kazaz  sanatçıları uygulamalı sunumlar gerçekleştirdi.

İLGİ ÇOK FAZLA, REZERVASYON YOK…

Fuarı TOURMAG Turizm Dergisi adına izleyen Kemal Sinmez, Türkiye’nin birbirinden güzel otelleri ve standları ile katıldığı bu fuarda çok büyük bir ilgi görmekte olduğunu dile getirdi. Ancak rezervasyon olmamasının dikkat çekici olduğunu, son dakika beklentileri ile durumun değişebileceğini söylemesi, rahatlatan bir bilgi olarak alındı. Sinmez, Avrupalıların tatil konusunda Türkiye’nin özelliğinden dolayı  son dakikaya kadar bekleyeceklerini, yaz başında istikrara göre rezervasyon yoğunluğu yaşanabileceğini aktardı.

Ziyaretçilerin “Rüya Şehir” olarak adlandırdığı İstanbul’un da yer aldığı Marmara Bölgesi standı, aynı zamanda bir dinlenme noktası işlevi gördü…

Fuarın bu yıl eklenen özelliklerinden biri de “Dijital Information” cihazları oldu. Her ülke için tahsis edilen cihazlar, ziyaretçilere büyük kolaylık sağladı…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...