Türkiye’yi dünyaya doğru tanıtacak gençler!

Mert Aslanoglu

Amerikalı akademisyenleri, çok yönlü ve çağdaş yüzü, ileri seviyedeki İngilizce bilgisi ile şaşırtan Türk öğrenci… Mert Aslanoğlu, Doğuş İlköğretim Okulu son sınıf öğrencisi…

Hedefini, dünyanın en eski ve saygın üniversitelerinden birine gitmek olarak belirleyen ve bu nedenle lise eğitimini Amerika’da almak isteyen Aslanoğlu; yaptığı başvurulara olumlu yanıtlar alarak Ocak ayında ailesiyle birlikte Amerika’ya gitti. Dünyanın en saygın ve köklü üniversitelerine öğrenci yetiştirmesiyle tanınan The Hun School of Princeton, Berkshire School, Northfield Mount Hermon (NMH), Cushing Academy, Groton ve Westminster’da mülakatlara katıldı.

Mert Aslanoğlu, mülakatlara kabul edilerek elde ettiği başarıyı, yaptığı görüşmelerde ise daha üst seviyelere taşıdı. Mert’in annesi Didem ve babası Murat Aslanoğlu; “Doğuşlu olmanın gururunu okyanus ötesinde bile hissettik” diyerek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Türkiye’yi hala iyi tanımıyorlar…”

“Geçtiğimiz ay içinde, Mert için ABD’de ‘College Prep’ olarak adlandırılan ve ülkenin en iyi üniversitelerine öğrenci yetiştiren liselere başvurularımız oldu. Bu çerçevede New Jersey, Massachusettes, Connecticut’da toplam altı okul ziyaret ettik, mülakatlara katıldık. Öncelikle bu süreç, Mert’in aldığı İngilizce eğitimine dair çok önemli bir sınavdı. Mert, uluslararası birçok öğrencinin başvurduğu bu okullardan, İngilizce açısından büyük övgü topladı. Sıra ders notlarına gelmeden önce, okul faaliyetlerinin çok yönlülüğü ve Mert’in bunlara katılımı da memnuniyetle karşılandı, hatta şaşkınlık uyandırdı demek daha doğru. Sanırım Türkiye’yi hala arzu ettiğimiz boyutta iyi tanımıyorlar, ama en azından öğrenmeye istekliler… Mert, bir Türk öğrenci olarak, onları akademik açıdan da heyecanlandırmayı başardı. 

Berkshire School’da, Mert’in matematiğe olan ilgisi ve birikimi Matematik Bölüm Başkanı’na önceden ulaşmış olacak ki, bizzat kendisi bir sunum yaparak yarım saat boyunca bölümünü tanıttı ve burada neler yapabileceğinden bahsetti. Yetkililer, Mert’in bugüne kadar uğraştığı spor dalları, drama ve satranç aktiviteleri ile liderlik özelliğini yansıttığı okul temsilciliği görevinin, bu okulların kapılarının Mert’e açılmasındaki diğer önemli etkenler olduğunun da altını çizdi.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...