Türkan Saylan ölümünün 9. yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün dokuzuncu yılında Maltepe’de adını taşıyan kültür merkezinde anıldı. Ünlü yazar ve  UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Ayşe Kulin, Saylan’ın hayatını kaleme aldığı “Türkan / Tek ve Tek Başına” isimli biyografi romanı ile ilgili öyküsünü katılımcılarla paylaştı.

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın, kendisi hakkında bir biyografi yazmasını istediği zaman hayır dediğini ifade eden Kulin; “Dört oğlum var, onların üstüne hayatta hiç kimsenin biyografisini yazmamak üzere yemin ettim. Yazmadım, yazmıyordum fakat Türkan Hoca’yı tanıdıktan sonra, onun ölüme yaklaştığını gördüğüm vakit üzüldüm. Kıymetini büyük bir kısmımız bilemedik. Onu kaybettik. Ben sözümü geri aldım. Ölümünden sonra çok yakın arkadaşı, çocukluğunu beraber geçirdiği sınıf arkadaşı Gökşin Hanım beni aradı. ‘Bende bir emaneti var’ dedi. Ortaokuldan beri yazıştıkları mektupları getirdi. Böylece başlamış olduğum romanın teması değişti. Türkan Saylan’ın çok daha özeline girerek, çok daha yakından,  çocukken büyürken ve genç kızken kafasını, ruhunu, kalbini o mektupları okuyarak, çıkararak bu kitabı kaleme aldım” dedi.

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

AYŞE KULİN: İÇİMDE HEP BİR UKDE KALDI…

Türkan Saylan’a dair içinde hep bir ukde kaldığını ifade eden Ayşe Kulin; “Onu çok geç tanıdım. Her ikimizin de orta yaşı geride bıraktığımız bir dönemde tanıştık. Birbirimizi tanıdıkça gördük ki, keşke yılar önce tanışsaymışız” şeklinde konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Fikret Bay

Maltepe Çerkez Derneği’nin acı kaybı: Fikret Bay vefat etti

Maltepe Çerkez Derneği’nin sevilen saygın üyelerinden Fikret Bay (74), yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak hayata gözlerini yumdu. Bay’ın cenazesi, ...