Tünelin ucu göründü…

Çalışmaların hız kazandığı Kurbağalıdere’de her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor.

Kuşdili, Moda ve Fenerbahçe’yi ağır koku ve kirlilikten arındıracak ana boruların yerleştirilme çalışmaları başlatıldı. Dere ıslahının son aşamasına doğru önemli ilerleme kaydedildi. Önümüzdeki yıllarda ekolojik sistemin düzelmesi ile birlikte Kurbağalıdere’de balık tutulabileceği belirtildi.

Islah çalışmalarında haftalardır beklenen aşamaya ulaşıldı. Devasa ana boru hattının bel kemiği, titiz bir çalışma ile oluşturuluyor. Kurbağalıdere’nin deniz ile birleştiği, Kuşdili’nden Fenerbahçe kıyılarına kadar olan kesimine ağır iş makineleri ile müdahale edilmeye başlandı. Kirlilikle boğuşan derenin hafriyat dökülerek zemin oluşturulduğu kesimlerine ana boru hatları yerleştiriliyor.

KUŞDİLİ’NDE KAYALARDAN TEPELER OLUŞTU…

Zemin testi ve sağlamlaştırılması çalışmaları amacıyla tonlarca ağırlıktaki kaya parçaları, hafriyat kamyonları ile Kuşdili Çayırı’na taşındı. Birkaç ay önce otomobillerin park alanı olarak kullanılan Kuşdili Çayırı, devasa kapa parçalarından oluşan bir tepeyi andırıyor.

TEST TAMAMLANDI, ÇUKUR DOLDURULDU…

Kuşdili Çayırı’nda zeminin testi amacıyla oluşturulan yapay krater, aralıksız süren çalışmalar ile kapatıldı. Bundan sonraki süreçte Marmara Denizi’ne arıtılmış suyu taşıyacak kollektörlerin Kurbağalıdere çevresine yerleştirilmesi bekleniyor.

BALIK TUTULACAK…

On yıllardır kirlilik ile boğuşan Kurbağalıdere’de ekolojik sistemin normale dönmesinin ardından, önümüzdeki yıllarda balık türlerinin çoğalacağı tahmin ediliyor. Hasanpaşa, Kızıltoprak, Fenerbahçe ve Moda hattı üzerinde vatandaşların balık tutabileceği günlerin uzak olmadığı, geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaşılmıştı.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...