Tren yolunda ağaç kesimine tepki!..

İstanbul Kent Savunması sivil toplum örgütü üyeleri, Suadiye’den Haydarpaşa’ya tren hattı üzerindeki ağaç kesimlerine karşı yürüyüş gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Hızlı tren çalışmaları kapsamında birçok ağacın kesildiğini, yine kesilmek üzere hat içinde ve dışında ağaçların numaralandırıldığını duyuran İstanbul Kent Savunması’nın açıklamalarının bir kısmında şu ifadeler yer aldı:

“Gözlemler durumun çok vahim olduğunu yönünde… Söğütlüçeşme’den Bostancı’ya kadar pek çok ağaç kesilmiş. Çok daha fazlası da kesilmek üzere numaralandırılmış. İstasyonlar harap bir biçimde… Yol genişletme çalışması sebebiyle sadece tren hattı içindekiler değil, dışındakiler de kesiliyor. İstanbul Kent Savunması, bu duruma karşı kamuoyu oluşturmak için Kadıköy tren hattı boyunca kesilen ağaçları tespit etme ve raporlama çalışması yapacak. Yürüyüş, Suadiye Tren İstasyonu Çocuk Parkı’nda 11 Mayıs Pazar günü saat 11.00 itibariyle başlayacak.”

TARTIŞMA KONUSU OLDU…

Hızlı trene aktarma seferi yapacak Marmaray’ın rayları ve beraberindeki donanımlarının tren yoluna yerleştirilebilmesi için ağaçların kesimi zorunlu hal aldı. Proje  alanına giren ağaçların kesilmesi, kamuoyunu ikiye böldü. Kimi kesimlere göre, kesilen ağaçların yerine daha fazlasının başka alanlara kazandırılabileceği, böylece hem teknolojik ilerleme, hem de doğa kazanımı sağlanabileceği belirtilirken; bazı kesimler de özellikle yaşlı ve sağlıklı ağaçlarının kesiminin “katliam” olduğunu savunuyor.

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Spartaküs

Spartaküs’ün torunları Ataşehir’de!

Ataşehir Belediyesi ile Spartaküs ‘ün doğduğu kent olan Bulgaristan’ın Sandanski şehrinin belediyesi, kardeş kent olma yolunda ilk adımları ...