“Teknopark İstanbul” açılış için gün sayıyor!

Tam kapasite hizmete girdiğinde Türkiye’deki teknoparkların toplamından üç kat daha büyük olacak Teknopark İstanbul’un ilk etabı tamamlandı. Yakında açılışı yapılacak Teknopark’ta, IBM ve General Electric gibi sayılı şirketlerin AR-GE birimleri ile halka açık Uzay Gözlem Evi de bulunacak.

“Pendik’in 25 yıllık hayali” olarak nitelendirilen Teknopark İstanbul’un ilk etabı tamamlandı. 6 bloklu Teknopark’a 1.200’ün üzerinde firma başvuru yaparken, tam kapasite hizmete girdiğinde Türkiye’deki tüm teknoparkların toplamından 3 kat daha büyük olacak Teknopark’ta yaklaşık 30 bin kişinin çalışacağı belirtiliyor.

Teknopark İstanbul’un Genel Müdürü Turgut Şenol, ilk etabın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağını ifade ederek; “Resmi açılışımız Başbakanımızın katılımıyla önümüzdeki Ocak ayının başında olacak. Teknopark’ta ikinci etap inşaatı ise Mart ayında başlayacak. Bu bölüm de 2015’in ilk yarısında kullanıma hazır hale gelecek.”

HALKA AÇIK PLANETARYUM VE GÖZLEM EVİ BULUNACAK…

Teknopark’ta çalışanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal aktivite alanları da bulunacak. Parkta bunların yanı sıra halka açık Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin yanı sıra Planetaryum ve Uzay Gözlem Evi de yer alıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Teknopark İstanbul’un Genel Müdürü Turgut Şenol; “Teknopark için yaşanılabilir alan olsun istedik. Vatandaşa kapalı ‘seçkinler kulübü’ gibi algılanmasın. Burada teknoloji üretilecek. Aynı zamanda da vatandaş, ormanlık alanda kurulu Bilim ve Teknoloji Müzesi ile Planetoryum’da uzayı gözlemleyecek. Ayrıca ileriki zamanlarda kuracağımız atlı spor kulübünden de yararlanacak” şeklinde konuştu.

DÜNYANIN SAYILI FİRMALARI BAŞVURUDA BULUNUYOR…

Teknopark İstanbul’da en merak edilen konulardan biri olan hangi sektör ve firmalara ait kurumların faaliyet göstereceği de netleşti. 1.200’ün üzerinde firmanın faaliyet göstermek için başvurduğu Teknopark’ta, IBM ve General Electric gibi dünyanın sayılı firmaları da bulunuyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı sebebiyle havacılık şirketleri, Tuzla Tersanesi sebebiyle de gemicilik üzerine faaliyet gösteren teknoloji şirketleri de başvurular arasında yer alıyor.

TERSİNE BEYİN GÖÇÜNE VESİLE OLDU…

Öte yandan, Teknopark’ta sermayesi düşük olan ya da olmayan AR-GE firmaları için bir “kuluçka merkezi” bulunuyor. Bu merkezde, başlangıç aşamasındaki girişimcilere iki sene için ücretsiz yer veriliyor. Kabul edilen firmalar, İstanbul Ticaret Odası’nın 25 milyon TL’lik fonundan yararlanabiliyor. Tüm bu imkânlar, tersine beyin göçünü de güdümlüyor.

PENDİK’İN DEĞER ARTIŞINI DAHA DA GELİŞTİRECEK…

Geçtiğimiz günlerde Teknopark’ı ziyaret ederek incelemelerde bulunan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Teknopark İstanbul’un Pendik’in lokomotifi olacağını ifade ederek; “Bu teknoloji üssü ile Pendik’in değer artışı daha da gelişecek” dedi. Teknopark’ın firmalar açısından kira ve yer ücretleri gibi avantajları bulunduğunu belirten Başkan Şahin; “Burası firmalar için Türkiye’nin en ucuz Teknopark’ı… Diğerlerine oranla neredeyse yarı yarıya fark var. Üstelik ciddi vergi avantajları söz konusu” şeklinde konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

turkiye-nin-en-guzel-manzarali-kosusu-riva-kosusu-1

Türkiye’nin En Güzel Manzaralı Koşusu: Riva Koşusu

Beykoz Belediyesi desteğiyle, Macera Akademisi tarafından düzenlenen Türkiye’nin en güzel manzaralı koşusu, Riva’da her yaştan 1000 sporseverin katılımıyla ...