Teknoloji ve çocuklarda obezite…

Obezitenin ABD’de büyük bir sağlık tehtidi oluşturduğu konusunda şüphe yok… Yapılan son çalışmalarda, her 3 çocuktan birinin obez olduğu ve problemin kalıcı olduğu belirtiliyor.

Buna neden olan ana faktörler arasında hazır yiyeceklerin varlığı, düşük besleyici değerli gıdaların düşük fiyatla satılması, okul çağındaki çocuklarda azalan fiziksel aktivite ve genetik nedenler sıralanıyor.

Giderek artan sayıda kişi, çocukluk obezitesine neden olabilecek diğer bir nedenin varlığını sorguluyor ve burada öne çıkan neden ise teknoloji… Cep telefonları, video oyunları ve yüzlerce televizyon kanalı, çocukların obez olmasına katkıda bulunuyor.

Bu teknolojik imkanların çocuklarda obeziteyi teşvik ettiği akla yatkın geliyor. Altı saat boyunca kanepede oturup, sadece bazı tuşlara basmak herhalde çok fazla kalori harcatmaz. Bazı anne-babalar, çocuklarına baktıklarında kendi çocukluklarından bahsetmeye başlıyorlar. “Günümüzde çocuklar video oyunu oynuyorlar. Oysa ki biz çocukken…”

Sanırız teknolojinin obeziteye neden olmasında doğruluk payı var.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

sinanibis@flavius.com.tr

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Pendik’e Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Sağlık Bakanlığı, Pendik’e 10 katlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıyor. Çamçeşme Mahallesi’nde yakında hizmete girecek merkez içinde ...