Tarihi istasyonlar müze ve kültür merkezi olsun!..

Yüksek Hızlı Tren ve Marmaray çalışmaları kapsamında atıl duruma düşen tarihi Kadıköy tren istasyonlarının nasıl değerlendirileceği halen muğlâklığını koruyor.

Yazılı ve görsel medya ile sosyal medya ağlarında başta Göztepe olmak üzere Kızıltoprak, Feneryolu, Erenköy, Suadiye ve Bostancı istasyonlarının yıkılacağına dair haberlerin yansımasının ardından harekete geçen Kadıköy Belediyesi, ilgili istasyonların tarihi ve kültürel varlıklarının korunması ve müze-kültür merkezleri olarak değerlendirilmesi talebini yeniden gündeme getirmeye hazırlanıyor.

DLH Marmaray Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen hızlı tren hattı çalışmaları kapsamında işlevini yitiren Haydarpaşa-Bostancı arasındaki 6 tarihi istasyonun yıkılacağına dair yazılı ve görsel medyada çıkan haberler ardından bir açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, istasyonların ve ilgili binaların yıkılmayacağını açıklarken, istasyonların nasıl değerlendirileceği konusunda herhangi bir bilgi kamuoyu ile paylaşılmadı.

İSTASYONLARIN KÜLTÜREL MERKEZ OLMASI İSTENİYOR…

Tescilli kültür varlıkları olan Haydarpaşa-Bostancı arasındaki 6 tarihi istasyonun yıkılacağına dair haberler Göztepe İstasyonu’nda gerçekleşen çalışmalarla bir kez daha gündeme gelirken, bu istasyonların ne şekilde kullanılacağı sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Tüm İstanbulluların ortak talebi ise, istasyonların kültürel varlık olarak korunması ve yeniden işlev kazandırılarak, bulundukları semtlerin kültürel merkezleri haline gelmesi…

KADIKÖY’ÜN İSTASYONLARI SAHİPSİZ DEĞİL!..

İstasyonların, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 5 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 15.10.2010 tarih ve 2864 sayılı kararı ile 240 ada, 1 parseldeki söz konusu eserlerin demiryolu mimarisinin özgün yapılarından olması nedeniyle, binalarıyla birlikte “1. Grup Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olması, Kadıköy’ün istasyonlarının dokunulmazlığını güvence altına alıyor.

“TARİHİ İSTASYONLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ…”

Konuyla ilgili sürecin takipçisi olduklarını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, demiryolu üzerindeki bütün istasyonların tarihi kimliği olduğunu ve bu nedenle korunması gereken eserler olduğunu tescil etti. Dolayısıyla bu istasyonlar yıkılamaz, yerine başka bir şey yapılamaz. Bizim temel amacımız, her bölgenin istasyonunun o bölgedeki yurttaşların da görüşü alınarak, bir müze-kültür merkezi hattı haline gelmesidir. Biz de Kadıköy Belediyesi olarak, Ulaştırma Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak ve her türlü gelişmeden Kadıköylüleri haberdar ederek bu eserlere sahip çıkacağız” dedi.

KADIKÖY BELEDİYESİ YENİ BAŞVURUYA HAZIRLANIYOR…

Ulaştırma Bakanlığı’nın  tarihi 6 istasyon ve yan binalarıyla ilgili bir projesinin bulunmaması, Kadıköy Belediyesi’ni 4 yıl önce harekete geçirmişti. Kadıköy Belediye Meclisi, 7 Temmuz 2009’da, o dönem Meclis Üyesi olan yazar-müzeci Sunay Akın’ın önerisiyle hazırlanan, tarihi istasyonların “Kültür Hattı” olarak müze veya kültür merkezine dönüştürülmesi taleplerini Ulaştırma Bakanlığı’na iletmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Osman Erbil

Osman Erbil’den Konut-İş Sendikası’na ziyaret

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, çalışanların temsilcileriyle görüşmelere devam ediyor. Erbil, Konut-İş Sendikası Genel Başkanı ...