Tarihi Hünkar Çayırı’na Modern Kent Park…

1

Her yıl geleneksel yağlı güreşlere evsahipliği yapan Tarihi Hünkar Çayırı, hazırlanacak kapsamlı projeyle kent park haline dönüştürülecek. Bölgede bulunan Hünkar Çeşmesi ve Köprüsü, aslına uygun olarak restore edilecek.

VALİ TOPACA KOORDİNASYONUNDA…

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile birlikte Tarihi Hünkar Çayırı’nda incelemelerde bulundu. Her yıl Mayıs ayında geleneksel olarak Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen yağlı güreşlere evsahipliği yapan Hünkar Çayırı’nda incelemelerde bulunan Kocaeli Valisi Ercan Topaca’ya, Başkan Köşker’in yanı sıra İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres, Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, Valilik bürokratları ve Gebze Belediyesi Başkan Danışmanı Şakir Bitmez eşlik etti. Alana ilişkin Başkan Köşker’den bilgi alan Vali Topaca, ilk etapta Tarihi Hünkar Çeşmesi ve Köprü’nün aslına uygun olarak yeniden restore edilmesi için talimat verdi.

ÇEŞME VE KÖPRÜ RESTORE EDİLECEK…

Restorasyon çalışmalarının yanı sıra, 200 dönümlük bir alanı kapsayan Tarihi Hünkar Çayırı için alan projesi çizilmesi talimatı da veren Kocaeli Valisi Ercan Topaca, bölgenin kent parka dönüştürülmesi için gerekli girişimleri başlatacaklarını dile getirdi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca öncülüğünde Büyükşehir ve Gebze Belediyeleri işbirliğinde Gebze’ye kazandırılması planlanan Tarihi Hünkar Çayırı Kent Parkı, hazırlanacak projelerin ilgili makamlar tarafından onaylanmasının ardından bölge sakinlerine hizmet edecek.

3

GEBZELİLERİN TARİHİ BULUŞMA NOKTASI…

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in otağ kurduğu ve yaşamını yitirdiği alan olan Tarihi Hünkar Çayırı’nı, yağlı güreşlerin yapıldığı dönemin dışında da Gebzelilerin uğrak mekanı haline getirmek istediklerini belirten Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, şu açıklamalarda bulundu:

“Sayın Valimiz Ercan Topaca’nın öncülüğünde projelendirilerek Gebze’ye kazandırılmak istenen Tarihi Hünkar Çayırı Kent Parkı; içinde barındıracağı Fatih Otağı, güreş alanları, yüzme havuzu, kültür merkezi, çeşitli sosyal donatı alanlarıyla hemşerilerimizin yılın her döneminde nefes alacağı tarihi bir buluşma merkezi haline gelecek.”

Başkan Köşker, proje kapsamında proje içinde yer alacak sosyal donatı alanlarındaki mimarinin Osmanlı mimarisine uygun olacağını da vurguladı. Tarihi Hünkar Çayırı’nın kent park haline dönüştürülmesi için ilk adım olan projelendirme safhasının ardından, ikinci aşamada Kocaeli Valiliği tarafından gerekli girişim ve çalışmalar başlatılacak.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Dubai Emiri

Dubai Emiri’nden Gebze Darıca’ya ultra lüks malikane!

Son yıllarda atağa kalkan, yurt dışında da önemli bir konuma gelen Türkiye mobilya sektörü, marka ve tasarımda da ...