Süreyya Operası’nda yeni sezon…

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, yeni sanat sezonunu açtı. Süreyya Opera Sahnesi’nin 2015-2016 yılı programı kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da Devlet Opera ve Balesi, izleyicilere renkli ve zengin bir program sunuyor.

Yeni sezonda biri Türk eseri olmak üzere 4 yeni opera eseri repertuvara girecek; Selman Ada’nın “Başka Dünya”; P. Mascagni’nin ünlü “Cavalleria Rusticana”; J. Strauss’un “Çingene Baron” (operet); C. Gounod’nun “Faust” adlı lirik dramatik başyapıtları… Geçen mevsimde seyircilerin ilgiyle izledikleri “Aşk İksiri”, “La Cenerentola”, “La Sonnambula” operaları da yine bu yılın  temsilleri arasında yer alıyor.

YENİLİKLERLE DOLU SEZON SANATSEVERLERİ BEKLİYOR…

Bu yılın yenilikleri arasında ise Çaykovski’nin ünlü “Fındıkkıran”ı ile “Le Corsaire” baleleri geliyor. “Sylvia” ve “Afife” baleleri de yine sahnelenecek. Aydın Karlıbel’in “Yahya Kemal” oratoryosu, Beethoven’ın “9. Senfoni”si, N. Kodallı’nın “Atyatürk Oratoryosu” ve gelenekselleşen yılbaşı, bahar ve özel günler için icra edilecek diğer konserler de sanatseverleri bekliyor. 2015-16 sezonunun ilginç ve özel bir programı, Süreyya Sahnesi’nde icra edilecek bir “lied” (duygulu bir şiirden bestelenen şarkı) konseri olacak. Bu konser için Türk kökenli Viyanalı tenor, Nurnberg Operası solisti İlker Arcayürek ve piyanist Simon Lepper, Almanya’dan gelecekler.

ODA MÜZİĞİNİN SEÇKİN ESERLERİ SÜREYYA OPERASI’NDA…

2015’te KBSO tarafından düzenlenen 17-25 yaş arası Genç Profesyonel Kemancılar Yarışması’nda ödül kazanan üç kemancının resitalinin de yer alacağı yeni sezonda, “Pazartesi Oda Müziği” konserleri dizisinde müzik meraklıları bu yıl da oda müziği türünün seçkin eserlerini değerli virtüözlerden dinleyebilecekler.

OPERADA SERGİ…

Süreyya Operası’nda bu sezon opera meraklıları için bir de sunum var. Prof. Yekta Kara “Verdi Operalarında Shakespeare”i, Prof. Rengim Gökmen ise Verdi’nin ünlü “Aida” operasını seçmelerle açıklayıp anlatacaklar. Her yıl opera ve müzik sanatlarıyla ilgili bir sergiye ev sahipliği yapan Süreyya Operası’nda bu sene de bir fotoğraf sergisi olacak. “Opera/Bale Kulis Fotoğrafları”ndan oluşacak sergi, Orçun Ataman’ın çalışmalarından düzenlenecek.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...