Sultanbeyli’ye 3 km’lik teleferik geliyor…

Aydos Ormanları’na sırtını dayayan Sultanbeyli’nin turizmini canlandıracak teleferik projesi için düğmeye basıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 240 günde tamamlanacak projeyi ihaleye çıkarıyor. 3 kilometrelik teleferik hattının kaderi, 16 Eylül tarihindeki ihale ile birlikte belli olacak.

ANADOLU YAKASI’NIN İLK TELEFERİĞİ OLACAK…

Anadolu Yakası’nda ilk teleferik projesinin Çamlıca’ya yapılacağı öngörülüyordu. Ancak Sultanbeyli’nde 16 Eylül tarihinde ihaleye çıkacak teleferik projesi 240 gün içerisinde bitirilirse, bir ilk yaşanmış olacak. Ayrıca teleferik, bölge ulaşımına önemli katkı sağlayacak.

TARİH VE GÖLET BİRBİRİNE BAĞLANACAK…

Doğu Roma İmparatorluğu döneminden günümüze gelen Aydos Kalesi ile Anadolu Yakası’nın önemli mesire yerleri arasında yer alan Sultanbeyli Göleti, teleferik hattıyla birbirine bağlanacak.

İSTANBUL’UN “YENİ ÇAMLICASI”…

11. yüzyıl eseri olan ve İstanbul’a yapılan Türk akınlarını engellemek amacıyla inşa edilen 26 bin metrekarelik kalenin bulunduğu Aydos Tepesi, projenin hayata geçmesi ile birlikte İstanbul’un “Yeni Çamlıcası” olarak turizme kazandırılacak. Sultanbeyli ilçesinin merkezinde de bir istasyonu bulunacak olan teleferik hattı, ilçenin ulaşımınında çığır açacak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...