Sultanbeyli Belediyesi Almanya’da…

1

Sultanbeyli Belediyesi, Almanya’ya göçün 50. yılı nedeniyle Almanya’nın Hamm kentinde üç ayrı sergi açtı. Ahşap el sanatları, İtalyan ressam Amadeo Preziosi’nin İstanbul resimleri ve fotoğraf sanatçısı Gökmen Kamberoğlu’nun Sultanbeyli karma fotoğraflarından oluşan sergi, büyük ilgi gördü.

Hamm kentinde bir dizi etkinlik düzenleyen Sultanbeyli Belediyesi, Hamm Belediyesi ile işbirliği yaparak Almanya’ya işçi göçünün 50. yılı nedeniyle iki gün süren kültür etkinliği gerçekleştirdi.

İsmail Afşin yönetimindeki Sultanbeyli Belediyesi El Sanatları Merkezi tarafından hazırlanan ahşap el sanatları sergisi, 1850’li yıllarda İstanbul’a giden İtalyan ressam Amadeo Preziosi’nin İstanbul’a dair çeşitli tabloları ve fotoğraf sanatçısı Gökmen Kamberoğlu’nun Sultanbeyli karma fotoğraf sergisi ile Sultanbeyli, Hamm’a taşındı.

2

Avrupa’nın içerisinde adeta bir Anadolu havası estiren ve Türk dostu özelliği ile tanınan HAMM’da açılan sergiler, dostluğun yeniden pekişmesi adına önemli bir adım oldu. Katılımcıların büyük beğenisini toplayan sergilerin açılışını, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin  ile Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann gerçekleştirirken; her iki başkan da sergilerin açılışından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Açılışın kendi şehrinde yapılmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, Türk heyetine teşekkür etti. Açılışta konuklara hitaben bir konuşma yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise; “Almanya’ya göçün ardından tam 50 yıl geçti. Ve bugün biz, burada artık ortak sergiler açıp dostluklarımızı pekiştiriyoruz. Ben, Hamm Belediye Başkanı Hunsteger Petermann ve ekibine gösterdikleri dostluktan dolayı teşekkür ediyorum. Bugün burada, Türk sanatlarının kendine has üslubunu bulacaksınız. Aynı zamanda yapacağımız panel ve konserle birlikte kısa süreliğine de olsa buradaki kardeşlerimizle birlikte vakit geçirmenin de mutluluğunu yaşayacağız” dedi.

3

4

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...