Sultanbeyli Bakan Bağış’ı ağırladı…

1

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Sultanbeyli Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Avrupa Birliği Sürecinde Proje Fırsatları” konulu konferansta, Avrupa Birliği’nin desteklediği proje fırsatları masaya yatırıldı. Programa, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, konuşmacı olarak katıldılar.

Program öncesinde Sultanbeyli Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Bağış, Başkan Hüseyin Keskin’i makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyaretin ardından programa katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği sürecinde gerçekleştirilen projeler ve gündemdeki konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Fransa Ulusal Meclisi’nin kabul ettiği sözde Ermeni soykırımını inkârı cezalandıran tasarısıyla başlayan Bakan Bağış, konuyla ilgili sert eleştirilerde bulundu.

3

Bakan Bağış; “Şurası çok açık, Fransa’daki bazı siyasiler bu tasarı ile bindikleri dalı kesmektedirler. Bu tasarının akılla, mantıkla, tarihle, bilgiyle, ilimle hiçbir alakası yoktur. Bu tasarı, Fransız İhtilali’nin temsil ettiği değerlere de aykırıdır. Fransız Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine de aykırıdır. Fransa’nın kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Birliği’nin müktesebatına da, kuruluş değerlerine de aykırıdır. Bu tasarının hizmet edeceği hiçbir kesim yoktur” dedi.

Fransa’nın 5 ay sonra Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne gideceğini hatırlatan Bakan Bağış, Fransa’da sağın üç adayla üçe bölünmesinin Sarkozy’i tedirgin etmiş olabileceğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Denize düşen yılana sarılır misali, böyle mantıksız bir tasarıyla hem Fransız firmalarına zarar vermek, hem Fransa’da yaşayan ve nüfusun yüzde 10’unu temsil eden Müslümanları rencide etmek, hem Türkiye gibi 74 milyonluk bir pazarı, hem de Türkiye üzerinden üç saatte ulaşılabilecek 1,5 milyarlık bir pazarı Fransız şirketlerinden men etmek, hangi aklın ürünüdür ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum.”

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...