Sultanbeyli’nin “Yeşil Okulu”

1

İstanbul İl Özel İdaresi, enerji dostu çözümler geliştirmek, kamusal bilinci artırmak, sera gazı salınımını azaltmak, İstanbul’un çevre sorunlarını azaltarak çevresel sürdürebilirliğine katkı sağlamak amacıyla “Yeşil Okullar” projesini başlattı. Okullarda karbon salınımını azaltarak, karbon ayak izi ölçümü dönemini başlatan projenin ilk uygulaması, Sultanbeyli’deki Sabiha Gökçen Endüstri Meslek Lisesi’nde yapılacak.

Karbon ayak izi ölçümü dönemi başlıyor…

Sultanbeyli ve Bayrampaşa’daki pilot okullarda başlayan “Yeşil Okullar” projesi ile iki pilot okulun aydınlatma, iklimlendirme ve su kullanımı konusunda verim düzeyi yüzde 20 artırılacak ve atmosfere karbon salınımı azaltılacak.

Seçilen iki pilot okulda, tasarruflu ampuller ve sensörlerle elektrik tüketiminin azaltılması, kalorifer radyatörlerine takılacak ısı sabitleyen termostatik vanalarla doğalgaz tüketiminin azaltılması, muslukların su israfını önleyecek hale getirilmesi hesaplanırken, temel hedef genel olarak yüzde 20 oranında bir tasarrufa gitmek. Böylece, sera gazı emisyonunda da yüzde 20 oranında azaltma sağlamak.

Proje ile birlikte 6 bin öğrenci de, enerjinin verimli kullanımı konusunda bilinçlendirilmiş olacak.

2

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...