Suadiye Vakko Köşkü yine birinci…

1

Bağdat Caddesi’nin muhteşem köşkleri arasında bulunan ve bugüne kadar en iyi korunan köşk olma özelliğiyle bilinen Suadiye Vakko Köşkü, son dört yılda olduğu gibi, bu yıl da birinci seçildi.

Kadıköy Platformu tarafından yapılan çalışmada, Bağdat Caddesi üzerinde ve ara sokaklarda belirlenen mağazalardan çıkan vatandaşlara yöneltilen “Cadde üzerinde en çok beğendiniz mağaza ve vitrin hangisi?” sorusuna verilen cevapların yüzde 76’lık bölümünden, “Suadiye Vakko Köşkü” cevabı alındı.

Kentvizyon reklamlarına çıktı…

Suadiye Vakko Köşkü’nün bu cevabı almasındaki en büyük etkenlerden biri de, markanın Cadde boyunca ve Sahilyolu üzerinde bulunan Kentvizyon reklam panolarında yer alması oldu. Vakko, Kızıltoprak-Küçükyalı arasında bulunan 14 noktadaki Kentvizyon reklamlarında yer aldı.

Köşk’e kardeş geliyor…

Suadiye Vakko Köşkü’ne yakında bir kardeş geleceğini, Kadıköy Life farkı ile buradan ilk defa duyuruyoruz. Bağdat Caddesi üzerinde son kalan köşklerden biri daha restore edilerek, Vakko gibi önemli bir başka marka adı altında Kadıköylülerle buluşarak uzun süre ayakta kalacak ve eski günlerdeki görkemini Kadıköylülerle birlikte yaşayacak.

3

Mehmet Küçükdeveci Bey Köşkü…

Dillere destan bu köşkün ilginç bir hikayesi var. Bu hikayeyi, Kadıköy Life Dergisi sayfalarında siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Şimdilik, sahibinin Mehmet Küçükdeveci’nin varisleri olduğu ve Vakko tarafından 1996 yılından beri kullanıldığı notunu verelim. Köşkün yanında bir üzüm bağının bulunduğu ve 1936 yılında Dr. İhsan Sami Garan Bey’in bu bağı satın alarak yerine kendisine bir ev yaptırdığı de notlarımız arasında yer alıyor.

“Papatyalardan başımıza taç yapardık…”

Suadiye Vakko Köşkü ile ilgili internet bloglarında yer alan bir paylaşım şöyle: “Sizler o binayı Suadiye’deki Vakko diye bilirsiniz. Biz ise, ‘Ahşap Ev’ deriz. Ben küçükken arka bahçesinde bisiklete biner, papatyalardan başımıza taç yapardık. Köşkte oturma fırsatım olmadı, ama benim 22 senelik hayatım bile Suadiye’deki mekansal değişimi görmeye yetti. Kim bilir annemlerin zamanında nasıldı. Bu arada, bu hafta köşkün sahibesi olan anneannemi kaybettik. Dedemi kaybedeli çok oldu.”

2

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir yorum

  1. ahmetcevatcopur

    RAHMETLİ DAYIM MEHMET KUCUKDEVECI KOSKU 30 YASINDAYKEN (1953 SENESI)158500TL YE ALMISTIR KENDISI BALATTA KERESTE TICARETINDEN SONRA PERSEMBE PAZARINA GECIP DEMIR TICARETI ILE UGRASMISTIR KENDISININ AKLINA DURUSUNA VE KARAKTER YAPISINA HEP SAYGI DUYMUSUMTUR HAYATINDA HATAYA COK AZ YER VEREN BIR YAPISI VARDI ON DEFA DUSUNMEDEN HIC BIR ISI YAPMAZDI COCUKLUGUM BU KOSKUN BAHCESINDE GECMIS BIRI OLARAK MEMLEKETIMIZIN YETISTIRDIGI MUSTESNA IS ADAMLARINDAN BIRISIYDI FAKAT ERKEN OLUMU (1993 KASIMAYI) BIZLERI DERIN BIR UZUNTUYE BOGMUSTUR.ALLAHTAN RAHMET DILERIM NUR ICINDE YATSIN

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan ...