Su kesintileri hayatı felç etti!..

Kadıköy’de beş gündür meydana gelen su kesintileri nedeniyle günlük yaşam, büyük oranda olumsuz etkilendi. Kadıköylüler, başta sosyal medya olmak üzere birçok platformda İSKİ ve İBB yetkililerine isyan bayrağı çekti. “Bu nasıl arızadır. Sürekli onarım saatleri ileri alınıyor. Yeterli görevli ve ekipman yok” diyen vatandaşlar, yeni hafta ve bayram arifesine su kesintileri ile girmek istemiyor.

Başta Caferağa, Osmanağa ve Rasimpaşa Mahalleleri olmak üzere Kadıköy’ün batı mahallelerinde binlerce aile kabusu yaşıyor. Belirli saatlerde arızadan en az 250 bin Kadıköylünün olumsuz etkilendiği tahmin ediliyor. Anadolu Yakası genelinde de çeşitli ilçe ve semtler, su kesintileri ile karşı karşıya kalmıştı.

VATANDAŞLAR GELDİ, GÖREVLİLER YOK!..

Çarşamba gününden bugüne su kesintisinin, arızanın tekrarlaması nedeniyle devam ettiği öne sürüldü. “Artık yeter” diyen Kadıköylüler, arıza bölgesini tespit edip yola çıktı. Kadıköy’ün göbeğinde, Rıhtım Söğütlüçeşme Caddesi’nde günlerdir üzeri açık bekleyen kazı alanı çevresinde toplanan tepkili vatandaşlar, karşılarında bir arıza işçisi dışında muhatap bulamadı.

ARIZA GİDERİLME SAATLERİ SÜREKLİ İLERİ ALINIYOR…

İSKİ’nin internet sitesi üzerinde arıza bilgi servisindeki tutarsız veriler, Kadıköylülerin sert tepkisiyle karşılandı. “Beyaz Masa” başta olmak üzere İSKİ ve İBB’ye şikâyetlerini ileten vatandaşlar, arıza giderilme saatlerinin sürekli ileri alınmasının beraberinde güvensizliği de getirdiğinin altını çizdi. Kadıköy’ün yarısında sular kesik iken, yer yer “İstanbul genelinde arıza yoktur” yönünde açıklamalar yapıldığı belirtildi. Arızanın bir kısmının giderilmesi ile birlikte belirli saatlerde sadece Caferağa Mahallesi’ne su verilemediği açıklansa da, Osmanağa başta olmak üzere çevre mahallelerde de kesinti yaşandığı aboneler tarafından duyuruldu. Kazı çalışmalarının başladığı ilk saatlerde ise, İSKİ internet sitesinde arızadan etkilenen mahalleler şu şekilde açıklandı: Acıbadem, Caferağa, Dumlupınar, Eğitim, Feneryolu, Fikirtepe, Hasanpaşa, Osmanağa, Rasimpaşa, Zühtüpaşa…

“BEŞ GÜNDÜR İŞKENCE ÇEKİYORUZ…”

Ünlü psikolog Tuba Emlek, arıza bölgesinde Kadıköy Life’a konuştu. “Beş gün oldu, sularımız hala yok. Bir iki saat geldi ve gitti, onda da toprak ve pas gibi, kırmızı aktı. Bu nasıl arızadır ki günlerdir yapılamıyor. Anlayış gösteriyoruz ki beş gündür dayandık, ancak sabrımız kalmadı. İşkenceye dönüştü. Borularda arıza meydana geldiği söyleniyor. Yenisi yerine konur, arıza giderilir. Ancak beş gündür bir ilerleme sağlanamamışsa ve yeterince çalışanı da göremiyorsak, ciddi bir sorun var demektir. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Evlerimizde su yok. Yarın çocuklarımız okula gidecekler. Kadıköy’ün yarısı duş alamıyor, yemek yapamıyor. Kafeterya, kuaför gibi suya ihtiyaç duyulan işletmelerde esnaflar müşterilerini geri çeviriyor” diyen Tuba Emlek, kazı çalışmasının yapıldığı alanın meskenlerden uzak olduğunu, İSKİ ve İBB ekiplerinin 24 saat çalışma gerçekleştirerek soruna çözüm bulmaları gerektiğinin altını çizdi.

“KADIKÖY BELEDİYESİ YETERİNCE HASSAS DAVRANMIYOR…”

Tuba Emlek; “İSKİ ve İBB’nin sorumluluğundaki arıza çalışmasında Kadıköy Belediyemizin yetkilileri, yeterli hassasiyeti göstermeliydi. Arıza Kadıköy Belediyesi’nin olmasa da, yöneticilerin resmi açıklamaları ile Kadıköylüler aydınlatılabilir, ilgili kurumlara durumun vehameti daha ciddi bir şekilde aktarabilirdi. Arızanın ayrıntılarını bilmeyen kesimler, sorunu Kadıköy Belediyesi’ne mal ediyor. Ancak arıza, İBB ve İSKİ’yi ilgilendiriyor. Kadıköy Belediyesi, binlerce vatandaşını olumsuz etkileyen bu tablo için doyurucu bir adım bile atmamıştır. Vatandaşlar olarak bizler, günlerdir açık bekleyen kazı alanına geldik, yöneticilerimizi de burada görmek isteriz. Bu tablo, yerel yönetim adına üzücüdür” şeklinde konuştu.

AĞIR İŞ MAKİNELERİ Mİ BORULARI ETKİLEDİ?

Kadıköy genelinde devam eden kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmaları nedeniyle, ağır tonajlı araçların yer yer ana arterleri kullanmak zorunda kaldığı biliniyor. Ana su borusu üzerinde ağır iş makinesi ya da kamyonun zemine baskı yaparak arızaya neden olabileceği, tahminler arasında… Gözler, arızanın bu akşam saatlerinde giderileceği yönünde açıklamaya çevrildi. Kazı alanı çevresinde toplanan Kadıköylüler, suların gelmemesi halinde yarın, haftanın ilk iş gününde toplanarak İSKİ binasına yürümeye hazırlandıklarını açıkladı.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...