Sipahi, CHP’den istifa etti…


17 Aralık Operasyonu kapsamında gözaltına alınan eski Taşdelen Belediye Başkanı, Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, CHP’den istifa etti. Hüseyin Avni Sipahi’nin istifasının, TBMM Soruşturma Komisyonu’nun AK Partili eski bakanlar hakkında bugün yapacağı Yüce Divan oylaması öncesinde gelmesi dikkat çekti.

Sipahi’nin gözaltına alınmasına neden olan 17 Aralık Operasyonu’nun ayaklarından “TOKİ Dosyası” için, 2 Mayıs 2014’te İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verilmişti. Başsavcılık, kararına delil yetersizliğini gerekçe göstermişti. “CHP’nin 17 Aralık’taki ismi” olarak nitelendirilen Sipahi’nin istifa süreci de Başsavcılığın takipsizlik kararına atıfla başladı.

“CHP’DEN UZAKLAŞTIRILMALI” MESAJI VERİLDİ…

4 eski bakanla ilgili kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu’nda görev alan CHP’li üyeler, Kılıçdaroğlu’na “17-24 Aralık soruşturmalarıyla ilgili verilen takipsizlik kararları ‘aklanma’ anlamına gelmiyor. Üstelik parti olarak da takipsizlik kararını kabul etmediğimizi ifade ediyoruz. Hal böyleyken dosyalarda ‘örgüt lideri’ olarak ismi geçen Sipahi, CHP’den uzaklaştırılmalı” mesajı gönderdi. Bu değerlendirmeyi haklı bulan Kılıçdaroğlu, dönemin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’ya “Sipahi’nin partiden ihracı için düğmeye bas” talimatı gönderdi. Ancak Salıcı’nın “Partiden istifasının sağlanması daha doğru olur” önerisi nedeniyle ihraç seçeneğinden vazgeçildi. Sipahi’ye “İstifa etmemen halinde ihraç edileceksin” mesajı gönderildi. Sipahi de geçtiğimiz haftalarda istifa dilekçesini doğrudan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na iletti.

BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİYDİ…

Mustafa Sarıgül’e yakınlığıyla da bilinen Hüseyin Avni Sipahi’nin ismi, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde İstanbul Çekmeköy Belediye Başkan adaylığı için geçmişti. Ancak 17 Aralık’ta gözaltına alınması, Sipahi’nin adaylığını engelledi. Çekmeköy Belediye Başkan Adayı yapılmayan Sipahi, Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi listesinde kendisine yer buldu. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın vekili olarak görev üstlendi. TBMM Soruşturma Komisyonu’nun uzmanlarınca hazırlanan tetkikat raporunda, 17 Aralık soruşturma dosyasına atıfla Sipahi için “Hüseyin Avni Sipahi (Taşdelen Eski Belediye Başkanı) liderliğindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda odaklanan suç örgütü” tanımlaması yapılıyor.

Kaynak: Hürriyet

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...