Tohum Takas Şenliği

Şile’de Tohum Takas Şenliği

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Şile Tohum Takas Şenliği, 13 Kasım Pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında Şile Yeryüzü Pazarı’nda gerçekleştirilecek. Tüm Türkiye’den aktif katılımın olacağı ve “Ata tohumların” takas yapılacağı şenlikte, doğal tohumların yaşatılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamak için tarımda kullanılan hibrit tohum, kimyasal ilaçlar ve suni gübrelerin insan sağlığını olumsuz etkilediği herkes tarafından biliniyor. 2014 yılı Kasım ayında  Slow Food ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle faaliyete geçen Şile Yeryüzü Pazarı’nda, yerel tohum ve hayvansal gübre kullanılarak üretilen ürünler ile doğal ve sağlıklı beslenme imkanı sağlanıyor.

Tohum Takas Şenliği

TOHUMLAR ÜCRETSİZ OLARAK TAKA EDİLECEK…

Bu anlamda yerel tohumların devamlılığı sağlamak ve önemini vurgulamak için Şile Belediyesi, Slow Food Şile Palamut Birliği, İlçe Tarım Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları ve derneklerin de desteğiyle gerçekleştirilecek Tohum Takas Şenliği’nde; Şile Belediyesi Müzik Okulu öğrencilerinin müzik dinletileri, çocuklar için puzzle atölyesi, tohum ekme atölyesi, yetişkinler için ekşi mayalı ekmek yapımı atölyesi, şifalı bitkiler çayı demleme atölyesi, narlı ekmek ve narlı içecek atölyesi ile ikramlar yer alacak. Ayrıca, organik ve doğal ürünlerin sergi ve satışının yapılacağı stantlar kurulacak. Tohumlar, ücretsiz olarak takas edilecek.

silede-tohum-takas-senligi-4

ŞİLE, 57 KÖYÜ İLE İSTANBUL’UN İHTİYACINI KARŞILIYOR…

Tohum Takas Şenliği hakkında bir açıklama yapan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu; “Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü tohumdur. Ata dede tohumlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması da doğal besin üretiminin başlangıcıdır. Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisi olduk. 57 köyümüzle Şile’mizin ve İstanbul’un ihtiyacını karşılayacak üretimi gerçekleştiriyoruz. Şenliğimizde üreticilerimizdeki tohumlar ücretsiz olarak takas edilecek. Tohumların takası ile üreticimizin üretim çeşitliliğini arttrıp, tohumlarımızı geçek nesillere aktaracağız” dedi.

silede-tohum-takas-senligi-2

ŞENLİĞE YOĞUN KATILIM BEKLENİYOR…

Şile’nin 57 köyünün de aktif destek vereceği şenliğe, İstanbul’dan özellikle doğal beslenmeyi seven bir kitle ile doğa ve ekoloji dernekleri, üniversiteler ve basından da yoğun bir katılım olması bekleniyor.

Tohum Takas Şenliği

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Şile Tohum Takas Şenliği, 13 Kasım Pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında Şile Yeryüzü Pazarı’nda gerçekleştirilecek…

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...