buğday hasadı

Şile’de buğday hasadı

Şile’de geçen sene ata-dede tohumları ile ekilen buğdayların hasadı yapılmaya başlandı. Ata-dede tohumlarını arttırmak, suni tohumların kullanımını azaltmak, adil, kaliteli ve verimli üretimi sağlamak adına yapılan çalışmaların ürünleri toplanıyor.

Tarıma her zaman destek veren Şile Belediyesi’nin öncülüğünde suni tohum yerine gerçek tohumların üretilmesi, ata-dede tohumlarının arttırılması ve sağlıklı üretimin yeniden yaygınlaştırılması için gerçekleştirilen projede buğdayların ilk hasadını yapan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, şunları ifade etti:

buğday hasadı

ŞİLE’DE TARIMSAL KALKINMA HAMLESİ…

“Turizmde, montaj sanayiinde, kültürde olduğu gibi Şile’de tarımsal kalkınmanın da geliştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda turizm olduğu kadar orman ve tarım kenti de olan Şile, ürettiği ürünleriyle kaliteli adından söz ettiren yer olmak zorunda. Tohum Takas Şenliklerimizle, İstanbul’un ilk Yeryüzü Pazarı ile ürünlerimizin kalitesi artık tartışılamaz. Ata-dede tohumlarımız tamamen doğal yöntemler ile ekiliyor, yetiştiriliyor ve geleceğe armağan ediliyor. Geleneksel olarak düzenlediğimiz Tohum Takas Şenliği ile ata-dede tohumlarının geleceğe miras bırakılması ve çoğaltılması hedeflenirken, çiftçimize verdiğimiz bir diğer destekle de tohumların ekilerek, hem ürün alınması hem de tohumların çoğaltılmasını hedefliyoruz.”

buğday hasadı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...