Şile Galeri Işık’ta dev sergi…

Prof. Dr. Nazan Erkmen’in “Düşler – Efsaneler” Retrospektif İllüstrasyon Sergisi, İstanbul’da 566 bin metrekare alanda en büyük özel üniversite kampüsü olan Işık Üniversitesi Şile Kampüsü Oditoryumu Galeri Işık’ta açıldı.  Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi’nin 20. kuruluş yılı kapsamında Rektörlük tarafından düzenlenen serginin açılışı, Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay tarafından yapıldı.

ÇOCUKLAR İÇİN ÇİZMEK…

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, gerçekleştirdiği açış konuşmasında; “Bu sergiler bizim için büyük bir gurur kaynağı. Nazan Erkmen’e 45 yıllık bu emeğinin ürünlerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ediyorum. Nazan Hocamıza biraz önce yapmayı en çok sevdiği şeyi sordum. Bir saniye bile sekmeden ‘Çocuklar için çizmek’ dedi. Umarım hepiniz içinizdeki çocukları da beraberinizde getirmişsinizdir. Hocamızı kutluyorum” diyerek, Prof. Dr. Nazan Erkmen’e plaketini takdim etti.

BİR SANATÇI HOCANIN YAŞAM HİKAYESİ…

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak ise; “Bugün burada bir ömre nelerin sığdığını görebildiğimiz bir resim, illüstrasyon sergisiyle baş başayız. Resimlere baktığımız zaman bir renk dünyası var, bir hayal dünyası var, çocukları anlama var, kitapları anlama var, bütün bunların tuval üzerine yansıması var ve bir sanatçı hocamızın yaşam hikâyesi var. Hocamız Prof. Dr. Nazan Erkmen’e sergisini burada açarak bizleri onurlandırdığı için saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

“BU SERGİ, BİR ANLAMDA HAYATIMIN ÖZETİ”…

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazan Erkmen, sergi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından biri olan Işık Üniversitesi’nde sergi açmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Burada öğrenci olma fırsatını elde etmiş olan öğrenciler için sanatın farklı alanlarını tanıtıyor, her alanın en iyi sanatçılarını getirmeye bilhassa dikkat ediyor. Işık Üniversitesi, Şile tarafında da bir sanat merkezi olarak tanınıyor. İlk ve ortaöğretim okulu öğrencileri bu sergileri gezerek, sanata adım atıyorlar. Sanatın tanıtılması ve yaygınlaşması ile toplumun eğitilmesi görevini yine Işık Üniversitesi yerine getiriyor. Bu sergiyi açma fırsatını bana verdikleri için Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay’a çok teşekkür ederim. Bu retrospektif sergi, bir anlamda benim yaşamımı özetliyor. 45 yıl hiç durmadan, yorulmadan, sıkılmadan, bıkmadan, mücadeleden vazgeçmeden, hem idareci olarak hem de sanatı bir arada yürütmeye çalışan bir kadın sanatçının öyküsü…

EFSANE VE MİTLER HER ZAMAN İLGİMİ ÇEKTİ…

Ben illüstratörüm. İllüstrasyon kelime anlamı ile ‘çizmek’, canlandırma sanatıdır. İllüstratör ile ressamın arasında hiçbir fark yoktur. Tek farkı, illüstratör metine bağlı çalışır. Sergide yaklaşık 200’e yakın illüstrasyon bulunuyor. Bunların çoğu kitap resimleme ürünleridir. Çocuklar için çizdiğim kitaplar, konseptli sergiler için yaptığım illüstrasyonlar, kitap kapakları, çocuk tiyatrosu afişleri, şiir resimlemeleri, pul resimlemeleri gibi illüstrasyon sanatının pek çok türünü temsil ediyor. Bunların içerisinde Gılgamış, Dede Korkut, Mezopotamya Efsaneleri, Mitler, Mitolojiler, bu toprağın üstünde yaşamış olan tüm medeniyetlerin efsaneleri her zaman ilgimi çekti. Şiir resimlemek en zoruydu. Atatürk için yazılan şiirler, eşim Aydın Erkmen’le birlikte resimlediğimiz Ömer Hayyam şiirleri, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın çocuklar için yazdıkları, değerli Mimar Cengiz Bektaş’ın yazdığı ‘Babam ve Ben’ başlıklı şiirleri, Arif Damar, Cevdet Anday ve niceleri…”

176 ESERLİK DEV SERGİ…

Modern bir kampüs olarak planlanan Şile Kampüsü’nde, en son teknolojiyle donatılmış dersliklerin dışında çok büyük iki katlı bir sanat galerisi de bulunuyor. İllüstrasyon sanatçısı Prof. Dr. Nazan Erkmen’in Galeri Işık’ta açtığı ve Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi’nin 20. kuruluş yılı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Işık Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen sergi, 176 eserle dev bir sergi olarak dikkat çekiyor. Sergi, 27 Kasım’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak, Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazan Erkmen…

Prof. Dr. Nazan Erkmen ve fotoğraf sanatçısı Erol Ünal…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...