Şile engelleri kaldırıyor…

1

Şile Belediyesi, engelli vatandaşları meslek sahibi yapmak ve sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi ile ortak bir proje geliştirdi ve İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan da finansal destek sağlandı. “Engelsiz Şile” adını taşıyan projede; Şile merkez ve köylerinde yaşayan, sosyal güvenceden, eğitim, erişim ve kaliteli yaşam olanaklarından yoksun engelli kişilerin istihdam ve üretim olanakları güçlendirilerek, toplumsal ve ekonomik yaşama katılımları artırılacak.

Bu kapsamda; Şile merkez ve 57 köyde yaşayan 80 engelli vatandaş için “Engelsiz Şile Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” açılacak. 1 Nisan’da eğitime başlayacak olan merkez, 75. Yıl İlköğretim Okulu’nun bahçesinde 750 m2’lik bir alan üzerinde inşa edilecek.

Bu merkezde engelli vatandaşlar için halı dokuma, balıkçı ağı donatım kursu, cam-seramik boyama kursu, bilgisayar-muhasebe eğitimleri ve 80 engelliye ve/veya engelli yakınına girişimcilik ve e-ticaret eğitimleri verilecek. 750 m2 kapalı alana sahip, tek katlı prefabrik okulun bünyesinde; idari kısım, çok amaçlı salon, 5 adet mesleki eğitim atölyesi, yemekhane ve mutfak bulunacak.

Projeye katılacak engelli vatandaşlara ücretsiz taşıma ve yemek…

“Engelsiz Şile” adını taşıyan projeye katılan engelli vatandaşlar için her türlü kolaylık sağlanacak. Proje kapsamında, engelli vatandaşlar eğitim süreleri boyunca evlerinden ücretsiz şekilde asansörlü minibüslerle taşınacaklar ve yemek ihtiyaçları da yine ücretsiz şekilde merkez tarafından sağlanacak. 

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Şile

Şile yaz sezonuna hazırlanıyor

Tarih, doğa ve kültür ile iç içe olan Şile, yaz sezonuna hazırlanıyor. Şile Belediyesi, geleneksel hale getirdiği Şok ...