Şile Belediyesi

Şile Belediyesi’nden ihale skandalı haberine yanıt

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberi ile Şile Belediyesi’nin düzenlediği ihalelere ilişkin önemli bir iddia ortaya atılmıştı. Habere göre, AKP’li Şile Belediyesi’nin düzenlediği tüm ihalelerde skandal bir hata tespit edildi. Sayıştay, ihale komisyonlarına belediye başkan yardımcılarının başkanlık yaptığını, bu durumun da “objektif ve bağımsız” karar alınmasını engellediğini tespit etti.

Şile Belediyesi, o habere yanıt verdi. İşte Belediye’den yapılan açıklama: “Son günlerde bir kısım yazılı ve görsel basın ve sosyal medya hesaplarında Sayıştay’ın Şile Belediyesi denetim raporundan bahisle ihale komisyonlarının teşkilinde hata yapıldığı belirtilerek, ihalelerde usulsüzlük bulunduğu algısına matuf haberler ve yorumlar paylaşılmaktadır.

Sayıştay Başkanlığı tarafından Belediyemiz 2016 yılında kamu idaresinin mali rapor ve tabloları ile gelir, gider ve mallarına ilişkin tüm mali faaliyet, karar ve işlemleri ve bunlara ilişkin kayıt, defter, bilgi, belge ve verileri (elektronik olanlar dâhil) ile mali yönetim ve iç kontrol sistemleri kapsamında denetlenmiştir. Bu denetim sonucunda hazırlanan raporda, İstanbul Şile Belediyesi’nin 2016 yılına ilişkin mali rapor ve tablolarının tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varıldığına ilişkin Denetim Görüşü belirtilmiştir. Raporun ikinci kısmında ‘Denetim Görüşünü Etkilemeyen Tespit ve Değerlendirmeler’ başlığı altında, yasaya aykırılık teşkil etmeyen ve kamu zararı oluşturmayan usuli hatalarla ilgili tavsiye niteliğinde tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Raporda ‘Belediye Başkan Yardımcılarının İhale Komisyonlarında Görevlendirilmesi’ hususunda uygulamanın 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında 657 sayılı Kanun’un amir-memur ilişkilerini düzenleyen hükümleri göz önüne alındığında ‘objektif ve bağımsız’ davranabilmesini zorlaştıracağı belirtilerek, söz konusu görevlendirmelerin usulen doğru olmadığı belirtilmektedir.

İhale komisyonu teşkiline ilişkin uygulamalar artık denetim raporundaki tavsiye doğrultusunda düzenlenmiş ise de, ihale komisyon üyelerinin kamu görevlisi (memur) olması ve mevzuat açısından komisyon üye ve başkanlığı görevlerini ifa etmelerini engelleyen yasal bir hükmün bulunmaması karşısında hukuka aykırılık teşkil etmemektedir. Diğer yandan, haber ve yorumlarda eleştirilen şekilde teşkil edilen ihale komisyonu tarafından yapılan ihalelerin hukuka aykırı olarak gerçekleştirildiğine, rekabet koşullarının sağlanmadığına ve şeffaf ve aleni olmadığına yönelik bir iddia, tespit ve görüşün raporda bulunmaması karşısında, söz konusu haber ve yorumlarda geçen ve skandal hata olarak lanse edilen hususun gerçeği yansıtmadığı yapılan ihalelerde şüphe uyandırmaya yönelik bir algı çalışması olarak nitelendirilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Kamuoyuna saygı ile sunulur.”

Şile Belediyesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

açık hava sineması

Üsküdar’da Açık Hava Sineması

Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda da düzenlediği “Açık Hava Sineması” nostaljisini, bu yıl muhteşem Boğaz manzarasıyla Üsküdar ve İstanbulluların ...